M. T 1927 deze zich openbaart. Een ander, niet te miskennen nadeel van de bevelsschema's is, dat zij leiden tot wijdloopige en lange bevelen, vooral bij kader oefeningen, wanneer niet elkeen, die bevelen uit geeft zich ter zake een behoorlijke rem aanlegt. Men moet de onderbevelhebbers er aan gewennen hun eigen oordeel neer te schrijven en korte beve len te maken, welke ook aan billijke eischen van techniek moeten voldoen. De ervaring heeft uit gewezen dat het laatste proefondervindelijk moet worden geleerd. Tijdens de oefening moet men dikwijls terrein verkenningsopdrachten geven, waarbij het terrein moet worden beoordeeld, uitgaande van den tac- tischen toestand (gedekte nadering tegen waar neming op den grond en uit de lucht, kleur, be planting, uitzicht naar voren of op de flanken, ge- reedstellingsplaatsen, geschiktheid voor aanval, dekking vuur, goede mitr.- of g. m. stellingen e. d.) en waarbij de verkenner de resultaten in schriftelijke berichten moet melden. Van belang is het alle deelnemers van het be gin af een bepaalde functie te doen vervullen; zij leeren dan meer, omdat zij een verantwoordelijke betrekking hebben, dan in het geval dat zij als een soort bijloopers de oefening volgen, het denk vermogen en de durf tot zelfstandig handelen worden beter ontwikkeld. Een ieder moet over het optreden en gebruik van zijn troep duidelijk van antwoord weten re dienen en zijn besluiten en maatregelen ter plaatse, zeer kort en zakelijk weten te argumenteeren. Op deze manier wordt de belangstelling der deel nemers gewekt en bevordert men het naar voren komen van de goede elementen en de vrije mee- ningsuiting. C yZ'l Bijzondere aandacht moet de leider besteden im O W9f' aa" de wijze waaroP de opdrachten aan de inge- deelde mitrailleurs worden gegeven en aan het 90 147 tl) aa" ho°gerhand melden van den toestand, het ver- 14/(dJ- loop van den strijd, het terrein, het eigen voor nemen e. d. Hierop kan, gelijk de ervaring welhaast telkens leert, niet genoegzaam worden aangedrongen. In de allereerste plaats moeten die tactische aangelegenheden worden besproken, welke alleen door een rechtstreeksche waarneming van het ter- 172

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 6