rein kunnen worden gezien. Bij een oefening op de kaart is het dikwijls moeilijk of onmogelijk om te zeggen tot welke lijn een beweging of een aan val, door terreingolvingen of -plooien-gedekt, kan worden doorgezet, welke terreindeelen door de artillerie, door de mitrailleurs kunnen worden in gezien, hoe het schootsveld van eene verdedigings linie is, in verband met de terreinbedekking, hoe het gevecht in en geren zin zich zal kunnen afspe len, hoe de nauwere aanraking met den vijand zal verloopen; zoodra men bij eene tactische oefening op de kaart zoover is gekomen, is men gewoonlijk genoodzaakt daar te eindigen. Daarop vooral dient dus te worden gelet bij kaderoefe ningen en de hiervoor benoodigde tijd ten volle benut, m. a. w. na de oriënteering op het uit gangspunt moet onmiddellijk worden begonnen met het daadwerkelijk optreden in de tactische sfeer, waarin de handeling zich afspeelt en de oefening moet verloopen in verband met de wer kelijke \erreins- en tactische gesteldheid. Theore tische beschouwingen daar buiten gaande of staan de moeten tot de onvermijdelijke worden beperkt. De leider moet zich steeds bepalen tot een voudige gevallen, niet streven b. v. naar een soort A. V. O. 4. climax van eenvoudig tot moeilijk. Elke tactische handeling schijnt gemakkelijk en is moeilijk. Wel moet naar verscheidenheid worden gestreefd ter wijl het niet wenschelijk is op een thema lang door te borduren. De leider geeft 's vijands handelingen aan; door verder opvolgende berichten en waarne mingen e. d. te onderstellen ook omtrent de eigen andere troepen, c. q. bevelen van eigen zijde in te voegen, moet hij er naar streven de deelnemers zooveel mogelijk te brengen in de juiste tactische sfeer, zooais deze in werkelijkheid ook ontstaat uit een groot aantal achtereenvolgens verkregen indrukken uit berichten, bevelen, waarnemingen van terrein en vijand, enz. Rekening houdende met hun karaktereigen schappen, kennis, physiek, bevattingsvermogen, fantasie, moet de leider de deelnemers trachten te prikkelen, de al te kalmen aanzetten, de al te vurigen intoomen. De behandeling van de maatregelen betrekking hebbende op verkenning, beveiliging, verband, ver- 173

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 7