261 verbetering van het uitzicht uit de tanks, geruischloozen gang, lichte tanks, het streven naar het invoeren van vechtwagens voor optreden in nauw verband met de cavalerie, ja zelfs geschikt om te komen tot zelfstandig optredende vechtwageneenheden. Enkele Fransche en Engelsche typen worden besproken de aandacht wordt gevestigd op een lichte Tsjecho-Slowaksche tank met radrups- bewegmg Bij behandeling van de vechtwagentactiek geeft schr. een overzicht van de tactiek, die in de na-oorlogsche reglementen wordt aanbevolen, maar wijst er dadelijk op, dat die tactiek niet in overeenstemming is met hetgeen de techniek thans aanbiedt De vechtwagentactiek moet zich nog ontwikkelen. Het tactisch optreden der verschillende wapens en diensten zal zich moeten aanpassen aan de gewijzigde en zich nog wijzigende omstandigheden. Onder „bestrijding van pantser- en vechtwagens" wordt gewezen op den passieven afweer (hindernissen, tankvallen) en den actieven afweer. Artillerie is hiervoor aangewezen, maar dan vuurmonden met groot zijdelingsch schoots veld, niet te klein kaliber (minstens 4,5 c. M). Geen tankafweer-, tevens luchtafweer-, tevens infanteriegeschut. Schr. heeft weinig vertrouwen in de tankafweermitrailleurs; wijst voorts op het gebruik van handgranaten en het nut van beschieting met infanterie-projectielen Schr. acht optreden van vechtwagens op verschillende Nederlandsche terreinen denkbaar, wenscht ze niet aan te schaffen voor het leger, doch houdt een warm pleidooi voor een goede vechtwagenafweer-organisatie. Majoor Altino- von Geusau geeft uiting aan zijn gering vertrouwen in de toekomst van de tank en verbaast den lezer (misschien ook wel een beetje zichzelf C') met een betoog over tankbestrijding uit een soort loopgraafpantser. (Is dat niet een buitenge woon slechte tank, en zou het daarom niet beter zijn maar in eens af een echte tank ervoor te te benutten?) Kapitein van Voorst tot Voorst houdt een pleidooi voor pantserauto's noemt de aanschaffing ervan voor het Nederlandsche leger noodzakelijk Het door dien officier geleverde betoog is ook voor ons (en dan ook te denken aan onze taak: handhaving van orde en rust) van waarde. Samengevat: Een prettig leesbaar geheel, dat een inzicht geeft in den stand van het vraagstuk. Militaire Spectator, Jan. '28. De kapitein van den Gen. St. van Slobbe vangt aan met een studie „Strategische oorlogsvoorbereiding1Het overzichte lijk geheel is ook voor ons ontegenzeggelijk van waarde, waar het een beeld geeft van hetgeen in vredestijd voorbereid behoort te zijn Na eene inleiding van algemeene strekking geeft de schr. aan, wat de strategische oorlogsvoor bereiding omvat, n.l. „Het vaststellen van de houding, die het land bij mo gelijke conflicten zal aannemen. Het vaststellen van het doel, dat moet worden nagestreefd, mdien het land bij een oorlog wordt betrokken. Het streven naar eene voor de strategie gunstige politieke constellatie. Het opmaken van het algemeen oorlogsplan (verdedigingsplan). Het inwinnen van gegevens van pohtieken en van strategischen aard. Het vormen van eene weermacht Het ontwikkelen van diè organen, welke direct voor het gebruik der weermacht noodig zijn (spoorwegen, wegennet, bruggen, enz.). Het opmaken van opera- tieontwerpen en van mobilisatie-, concentratie-, dekkings- en vervoerplannen en het nemen van de maatregelen, noodig om deze plannen snel te kunnen uitvoeren Elk dier onderdeelen wordt aan een beschouwing onderworpen N. h. v. geeft dit opstel voor ons veel stof tot ernstige overdenking. Luitenant Seyn bespreekt »het tactisch gebruik van de divisie-mitrailleur- compagnie uit welk opstel we ervaren, dat de Nederlandsche oorlogsdivisie weldra met een mitrailleur-compagnie zal worden versterkt. Vermoedelijk zal die compagnie uit 6 sectiën van 3 mitrailleurs bestaan. Overigens gaat het onderwerp blijkbaar schr.'s krachten een weinig te boven en daarom doet het eigenaardig aan er in te lezen, dat de schrijver het wenschehjk vindt een oplossing van het organisatie-vraagstuk te geven. De schr. voelt niet veel voor 6 sectiën van 3 stukken en bepleit daarom sectiën van 2 stukken. Schr. opent geen enkel nieuw gezichtspunt. Zeer lezenswaard voor ons is een opstel van den luitenant van Kervel "Is de chemische oorlogvoering noodeloos wreed, is zij in de toekomst weder-

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 95