2. EEN SCHIPBRUG MET VERHOOGD DEK. i) door A. TREFFERS, Kapitein der Genie. Het handboek voor de veldcompagnieën van het Bataljon Genie troepen 3e deel bevat o. m. gegevens voor constructies van schip bruggen. Deze constructies komen alle hierin overeen, dat het dek zich op zeer geringe hoogte boven de boorden van de te be zigen vaartuigen bevindt, zoodat scheepvaartverkeer onder het dek door niet mogelijk is. Voor ieder vaartuig, zelfs het kleinste, moet een opening in de brug gemaakt worden, waartoe dan ook steeds een uitvaarbaar vak noodig is. Het uit- en invaren van dat vak eischt echter betrekkelijk veel tijd, zoodat bij eenigszins belangrijk prauwenverkeer dit veel hinder ondervindt. Dit laatste sprak o. a. duidelijk bij een oefening in brugslag nabij Dajeuh Kolot over de Tji Taroem. Den geheelen dag van 's morgens zeer vroeg af, varen daar leege prauwen stroomop en gevulde zandprauwen stroomafwaarts, zoodat bij het oefenen met snelbruggen, snelvlotbruggen, kabelspannen e. d. steeds ge zorgd moest worden zoo vlug mogelijk weer een paar vakken af te breken, de brug gedeeltelijk terug te trekken, dan wel de kabel voldoende hoog te spannen om er onderdoor verkeer toe te laten. Toen dan ook een oefenbrug op prauwen gemaakt zou worden werd gezocht naar een oplossing, waarbij het gewone prauwver- keer ongehinderd onder het dek zou kunnen doorgaan, m. a. w. naar een constructie, waarbij het dek verhoogd werd aangebracht, zonder dat zij daarom minder stevig zou zijn. In verband met den geringen nog beschikbaren tijd kon van uitgebreide proefnemmgen peen sprake zijn en kon slechts één constructie voor een korte brug over een zijrivier worden uitgevoerd. Deze was aldus: De gebruikte prauwen -ter plaatse ingehuurde zandprauwen waren ongeveer 1,20 M. breed. Deze werden twee aan twee gekoppeld door bamboezen a (zie figuur 1 en 2) welke zoodanig over de boorden lagen, dat de daarnaast in de prauw te plaatsen stijlen b op een der spanten van de prauw en dus niet op den (dunnen") bodem konden rusten. De stijlen b werden aan de kop pelbamboezen a vastgesjord en met ijzerdraadschoren c vastgezet, zoodat omklappen verhinderd werd. Op de gewenschte hoogte 175 Met eerTheekening en twee foto's

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 9