378 woordige samenstelling van den Volksraad wijze waarop deze tot stand kwam, amendement-Feber op het ontwerp Indische Staatsregeling de hou ding van de verschillende bevolkingsgroepen tegenover de wijzigingsvoorstel len, massa rekest en bewijzen van instemming houding van de Nederland- sche dagbladpers in Indië groepeering in den Volksraad bij stemming over de Regeeringsvoorstellen verwachtingen betreffende de verdere behandeling der voorstellen in Nederland. Moderne talen. Maak in het Fransch, Duitsch of Engelsch een opstel over een der ondervolgende onderwerpen en behandel daarin de daarby opgegeven punten. (l'/4uur). l.Het jubileum van de Javasche Bank. "(Soort bank; onder welke omstandigheden opgericht; steun van de Regee ring; steun van de bank in moeilijke omstandigheden aan de Regeering; het nut van jubilea; tafelredevoeringen ;viering te Bandoeng). 2. De grondslagen voor de defensie in den Volksraad. (Van wie uitgegaan; voornaamste inhoud; bekendstelling in den Volksraad; medezeggingschap van dan Volksraad; afwijzende houding van de Regeering; voorstel Kiès.) 3. De radio-verbindingen in Nederlandsch-Indië. (Eerste toepassingen, Malabar, Tjililin; lange of korte golf; eerste telefoni sche verbinding met Nederlandtoespraken van H. M. de Koningin, van H. K. H. de Prinses en van den Minister van Koloniën; beteekenis voor deze koloniën cultureele, politieke en militaire). Maleisch. lste Vraag (1 uur). Vertaling Nederlandsch-Maleisch in Latijnsche karakters Over een zeereis van een schipper van Borneo naar Malakka. Het verhaal zegt dat eens een schipper voer van het eiland Borneo naar de versterkte plaats Malakka. Nadat hij eenigen tijd langs de Weskust van Borneo had gevaren, wendde hij den steven en zette koers naar het eiland Karimata. Eenigen tijd later werd de kust van het eiland Karimata zichtbaar, maar hij deed die kust niet aan, want de gezagvoerder had haast, en wenschte ter reede van Malakka te ankeren. De zee bleef kalm terwijl de wind stevig opzette en de vaart van het schip versnelde. Het schip stak toen over, de kust van Karimata achter zich latend, recht naar het Westen varend. En met Gods zegen was het schip den volgenden dag dicht bij een eiland gekomen, dat nog nooit door den schipper was aangedaan, zoolang hij voer tusschen het eiland Borneo en de versterkte plaats Malakka. En plotseling verlangde de schipper te weten, of op dat eiland al dan niet menschen woonden, zijn haast vergetende om de ankerplaats van Malakka te bereiken. Er verder zegt het verhaal, dat het aanleggen bij dat dorp voor den schipper het gevolg had dat hij rijkelijk verkocht en opkocht. Daarna zette hij zijn reis naar Malakka voort en kwam de schipper veilig aan ter reede van Malakka. 2e Vraag (1 uur). (zie bijlage).

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 100