379 3de Vraag (1 uur). Over te zetten uit Latijnsche karakters in Arabische karakters. Adapoen perkara atoeran jang teroetama sekali, ja'ni: Sawah tijap-tijap desa seperlimanja wadjib ditanami dengan tanam-tanaman jano- dikehendaki oleh Gouvernement, kehasilan itoe haroes didjoewal orang kepada Gouvernement. Djikalau harga kehasilan itoe lebih dari bija, jang dibajar sedijakala, orang desa beroleh kelebihan itoe. Djikalau harga kehasilan koerang dari pada bija, jang koerang ditanggoeng oleh Gouvernement, asal roegi itoe tijada karena lalai dan malas orang desa itoe. Tanaman, jang teroetama sekali, jaïtoe kopi, teboe, tembakau, taroem lada, kajoe manis dan teh; dalam tanam-tanaman itoe ada jang haroes disedijakan dahoeloe, sebeloem didjoewal orang, oempamanja: tembakau, taroem, goela dan lain-lain. Oleh karena itoe Gouvernement berdjandji dengan orang Belanda, jang hendak mendirikan fabriek, bahwa teboe dan nila, jang ditanam orang desa, disedijakan dalam fabriek itoe, kemoedijan dibeli oleh Gouvernement dengan harga jang tetap. 8. ORGAAN N. 1. O. V. FEBRUARI- EN MAART-NUMMER 1928. In het Februari-nummer treffen we in de eerste plaats aan het vervolg van het overzicht over het Verre Oosten in 1927" door W.J. Lucardie, welke bijdrage we reeds eerder ter lezing mochten aanbevelen. De heer H.L. Roelfsema geeft „Nog enkele sociaal-hygiemsche overwegingen betreffende hen die blootgesteld zijn aan het geluid van detonaties". F Treffers schrijft het „Een en ander over het opmaken van visa reperta en 'wijst daarbij op eenige zijns inziens aanwezige onvolkomenheden m de bewoordingen van de order M. G. D. No. 14. Oud-kolonel C. Bannink heeft zich blijkbaar ten doel gesteld ons gelei delijk in de ware stemming te brengen voor een waardige viering van het eeuwfeest der K. M. A. Zijn artikel „Cadettenhumor", waarin hij de Varia uit de Cadettenalmanak als thema heeft gekozen, kan daarvoor als een zeer geslaagde poging worden aangemeikt. Overigens bevat het Februari-nummer de gebruikelijke overzichten en is het verder in hoofdzaak aan Vereenigingsnieuws gewijd. In het Maart-nummer wordt het overzicht over het Verre Oosten in 1927 door W. Lucardie beëindigd. Omtrent de positie van China lezen we Maken we nu aan het eind van het jaar de rekening op dan zien we dat het jaar 1927, dat zoo goed voor de nationalisten begon het had er toen allen schijn van dat zij in een snel tempo de hegemonie in China gingen veroveren voor hen vrij slecht eindigde. Door gebrek aan trouw en vader landsliefde was de nationalistische beweging aardig aan het afbrokkelen, hoe wel de militaire toestand tegenover Chang Tso lin op dat oogenbhk zeer gunstio- was. Een minimum van samenhang in de strijdige belangen der Kuomintang-leiders zou voldoende zijn geweest om tot de overwinning te leiden, doch zooals wel meer, we zouden haast kunnen zeggen steeds het oevalwas, met militaire overwinningen viel samen het intreden van een po litieke janboel, die het onmogelijk maakte van de behaalde successen te profiteeren. Uit Chiang Kai shek's verzoek aan Engeland en Amerika om financieelen en moreelen steun zou men kunnen opmaken dat hij begint in te zien dat de Chineezen het zelf nimmer klaar zullen spelen om orde en rust in China

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 101