382 Kapitein van Slobbe vervogt zijne studie „Strategische oorlogsvoorbereiding" De studie eigent zich minder voor een korte wedergave. Besproken worden o. a. de verhouding Opperbevelhebber-Minister van Oorlog-Regeering, verband tusschen oorlogsplannen en buitenlandsche politiek en de verschillende noo- dige strategische plannen (mobilisatie-, operatie- en concentratieplannen), terwijl de schr. erop wijst, dat landen wier politiek kan medebrengen, in een conflict dat om hen heen uitbreekt, neutraal te blijven, ook neutraliteitsplannen moeten voorbereiden. Uit de in te nemen neutraliteitsopsteiling, moet men weer snel kunnen overgaan tot een concentratie. Majoor Gorter geeft een voorbeeld van de wijze van ontstaan van een vuurplan bij den verdediger. Erg vast zit de schr. niet in het zadel. Aan de hand van een eenvoudig voorbeeld wordt aangegeven hoe het vuurplan tot stand komt, waarbij het infanterievuur, het mitr. vuur en het art. vuur in beschouwing genomen wordt. Als een remedie tegen eenzijdige voorlichting verwijzen we naar het artikel „applications des feux dans la defensive". (B. B. S. M. Juni '27). Zeer ten rechte wijst de schr. erop, dat men althans voor wat betreft de mitrs, eerst moet bepalen waar men vuur wenscht om daarna in de, uiteen vuurtechnisch oogpunt bezien meest gunstige richting, de plaats van de mitrs. te bepalen. Als regel gaat men andersom te werk en plaatst eerst de mitrs. om daarna na te gaan waar zij vuur zouden kunnen brengen. Deze methode is fout. Cavaleristisch tijdschrift. December. We vermelden hieruit een artikel van luitenant A. C. Eland „luchtafweer bij lichte troepen"Schr. geeft als proeve van een organisatie voor luchtafweer bij de lichte brigade Twee beschermingsvliegtuigafdeelingen van 8 a 12 toestellen, waaronder c.q. een jachtvliegtuigafdeelingeen compagnie luchtdoelmitrs. (4 pel. van 6 stukken); bij een halfregt cav. en bij een bataljon wielrijders een sectie a 2 stukken licht automatisch geschut van 4 a 6 cM.bij de treinen minstens 2 batterijen 7,5 cM. luchtafweer en twee pel. luchtdoelmitrs a 6 mitrs. Voorts bevat het nummer een in causerie-vorm gegoten bespreking over de bekende oefeningen Zie I.M. T. blz. 74) met gemotoriseerde juister ge mechaniseerde) eenheden in Engeland. Orgaan van de ver. van officieren van de Ned. landmacht. 1928 No. 2. In dit orgaan komt voor een studie van den kapitein Maas „De lucht- en gasoorlog als argument voor eenzijdige ontwapening. In het bijzonder wordt hier te velde getrokken tegen prof. van Embden. Aangehaald wordt een passage uit het werk van Dr. Hanslian „Der Chemische Krieg" welk werk door prof. van E. „een standaardwerk uit miiitairistisch standpunt" wordt ge noemd. Uit deze passage nemen we over, naar schatting bedroeg het aantal van de op het slagveld door gas gedoode Amerikaansche soldaten niet meer dan 200 man, terwijl het totaal aantal gasslachtoffers ongeveer 1441 bedraagt. Het sterftecijfer onder de door gas aangetaste is 2 Hiertegenover staat dat het sterftecijfer voor de door andere wapens getroffenen 24,8 bedroeg. Het Engelsche leger verloor in totaal 2.978.674 man, waaronder 885.060 dooden. Het aantal door gas aangetasten bedroeg 180.981 waarvan er 6080 stierven of 3.35%, tegenover 31,4/% aan dooden van de overige gewonden. Van de 190.000 door gas aangetaste Franschen stierven er 8000 (4.2%). De sterfte onder de Duitschers, die door gassen waren aangetast, bedroeg van de 58000 man in 1918 ongeveer 3 10. OVERZICHT BUITENLANDSCHE TIJDSCHRIFTEN. The Army Quarterly, Jan. Het nummer bevat verschillende lezenswaardige artikelen en studies, zonder dat deze bepaald actueele onderwerpen aanroeren. We meenen melding te mogen maken van The role of the army in imperial defenceSchr. roept verschillende mijlpalen in de geschiedenis van de ont-

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 104