387 tegenstander voor iemand in een pantserwagen. Om de infanterie in staat te stellen om den voornaamsten stoot toe te brengen moet haar grootere mobi liteit worden verleend en moet aan haar vuurkracht een beschermend pantser worden toegevoegd. Schr. ziet voorts in de toekomst bij het uitbreken van een oorlog divisiën in gepantserde snelle voertuigen uitrukken 200 a 300 mijlen voor de zich concentreerende legers. Verder werpen vliegmachines bommen mosterdgas naar beneden en bevuren met mitrs. alle ongepantserde doelen welke zij kunnen vinden. Natuurlijk wil schr. toepassing op groote schaal van pantservoertuigen, hetgeen nog nader blijkt uit de volgende conclusiën. a. Infanterie-bataljons vormden de basis voor het onbeschermde leger in het verleden en tankbataljons vormen de basis voor het gepantserde leger in de toekomst, b. De infanterie blijft het wapen, dat de veldslagen wint, dat de beslissing brengt en de overwinning, c. Het wapen is en blijft de kogel. Vroeger tegen den onbeschermden vijand, thans, door gebruik te maken van gepantserde kogels, tegen den vijand in pantserwagens. Behalve de toevoeging van een licht antitank kanon, de aanwending van mechanische voortbeweging en van pantseringen, bijft alles zooals het steeds is geweest. Merkwaardig is nog de slotsom „Indien de redeneeringen en de conclu sies in dit artikel verkeerd zijn (van zelfsprekend zou mijn gezichtskring te beperkt kunnen zijn) zou het van belang zijn dat mij werd verteld waar de fout ligt! We meenden op dit typische artikel van een hooggeplaatsten En gelschen officier de aandacht te moeten vestigen, omdat er weer duidelijk uit blijkt welk een groote waarde men aan tanks en pantserauto's is gaan hechten. Revue d'artillerie. December. We vinden hier een belangwekkende stu die van den genereraal Camon Les problem.es de la motorisation, waarin de mogelijkheid onder oogen wordt gezien van vervanging van paarden door motoren. Als strategische voordeelen worden genoemdde mogelijkheid van snelle concentratieals tactische voordeelende veel geringere kwetsbaarheid en de ongevoeligheid voor gasaanvallen. Schr. beschouwt voorts het vraagstuk van 3 zijden n. I. lo. de brandstofkwestie; 2o. het materieel vraagstuk 3o. het financieele vraagstuk. Waar voor onze (Indische) verhoudingen de brandstof- voorziening vermoedelijk geen zorgen zou baren, kunnen we dit punt onbe sproken laten. Het materieel vraagstuk is voor ons van nog grooter beteekenis dan voor Frankrijk, omdat wij al het materieel moeten invoeren (hetgeen in- tusschen ook voor de paarden geldt). Het materieel wordt onderscheiden in dat voor algemeen gebruik en dat voor gebruik in het terrein. Waar hier te lande over een groot aantal auto's en motorvoertuigen kan worden beschikt, behoeft het materieel voor algemeen gebruik, mits het niet te zwaar is, geen onoverkomelijk beletsel te vormen. Veel moeilijker zou de voorziening in matei ieel voor gebruik in het terrein zijn. Schr. beschouwt eerst de voertuigen, voorzien van rupsbanden, welke echter voor het vervoer op eigen kracht langs de wegen groote moeilijkheden opleveren. Zij zouden dan op camions moeten worden vervoerd. Een andere oplossing is om gebruik te maken van raden voorzien van rubberbanden welke als de voertuigen het terrein in moeten gaan, op eenvoudige wijze kunnen worden voorzien van schoppen, welke b.v. opklapbaar zouden kunnen zijn, zoodat ze normaal binnen de rubberband vallen, doch bij opklappen naar buiten treden. 11 Uiteraard dienen dergelijke voertuigen voor het overschrijden van zware ter- rein-hindernissen te zijn uitgerust met verschillende werktuigen. Voor het vervoer van personen (verkenningen e. d.) verwacht de schr. veel van het ge bruik van motorrijwielen, welke zich, naar de meening van den schr., vrij o-e- makkelijk door verschillende terreinen kunnen bewegen. Naar het oordeel van den schrkan het vraagstuk van de geruischloosheid zonder bezwaren worden opgelost. Hij wijst voorts op de wenschelijkheid om op alle militaire oplei- dingsmnchtingen leste geven in het motorrijden. Op deze wijze acht de generaal het vraagstuk van de motoriseering zeer wel oplosbaar. Uit een financieel oogpunt heeft de motoriseering groote voordeelen, omdat de kostbare aan-

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 109