390 wijst, dat juist de aanvulling van levensmiddelen ernstig bedreigd wordt door het gevaar van uit de lucht. Aanvulling bij nacht is geen eenvoudige zaak. Sclir. zegt zelfs: „Can you refill in the dark." met een Ook wijst schr. erop, dat de groote aanvullingsplaatsen, van waaruit verschillende afdeelingen worden voor zien plaats moeten maken voor een aantal kleinere. Op de noodzakelijkheid van effectieve bestrijding van 's vijands luchtmacht met behulp van eigen vlieg tuigen wordt de aandacht gevestigd. De majoor wenscht hiervoor zelfs alle beschikbare krachten in te zetten, zoolang nog geen overmacht is verkregen. Vliegtuigen kunnen echter niet doorloopend in de lucht zijn en niet overal tegelijk, daarom is ook iuchtafweer-artillerie onmisbaar en kan men het evenmin buiten kleinkaliber vliegtuig-afweer-wapenen stellen. De laatsten vormen het eenige middel waarover kleinere onderdeelen kunnen beschikken, terwijl men ook bedacht moet zijn op de omstandigheid dat de werkingssfeer van Iucht afweer-artillerie beperkt blijft tot de afstanden (hoogten) boven de 3000 voet. De treinen vooral moeten goed geleid, uitmuntend gedisciplineerd en afdoende, met eigen middelen, beschermd zijn. De, vooral in de tropen, aan nachtmarschen verbonden bezwaren worden voor oogen gevoerd, ook is het niet mogelijk om 's nachts te marcheeren en bovendien 's nachts alle aanvullingen te doen plaats hebben. Schr. geeft verder de methodes aan, welke een troep kan aanwenden om te komen tot: con cealment from view, the use of formations which are not vulnerable to attack en defence by fire when concealment has failed, om ten slotte te vermelden welke maatregelen door een bataljon zouden kunnen worden genomen. Waar in dit overzicht reeds meermalen meeningen werden weergegeven van per sonen, die welvertrouwen preekten in het vuur van geweren en kleinkaliber automatische wapenen op luchtdoelen mogen de volgende aanhaling nog een plaats vinden. „Men hoort dikwijls beweren dat het nutteloos is om met kleinkaliberwa- penen op vliegtuigen te vuren. De piloten van de R. A. F. kunnen U evenwel anders inlichten; deze zullen U vertellen, dat het uiterst onaangenaam is om in zwaar geweer- of mitraiileurvuur te komen, want de uitwerking ervan op per soneel en materieel is zeer groot; de redenen waarom we zoo weinig vertrouwen hebben in de uitwerking van het vuur is dat men er zoo weinig van ziet. Maar men moet ook niet verwachten dat men de vliegtuigen als fazanten afschiet." Uit een kort artikel Decisions and orders" moge vanwege de opvoeden de kracht, welke ervan uit zou kunnen gaan, enkele uitspraken waarmede de schrijver aanvangt worden gememoreerd. De hoofdtaak van een commandant is besluiten te nemen"; „Handel snel en beslist, zonder Maar's Indien's of Want's de hoofdfactor voor succes in den aanval is een gezond, eenvoudig en gaaf plan, de tweede factor is een goede samenwerking tusschen de eenhe den, welke het plan moeten uitvoeren" iedere commandant moet duidelijk kenbaar maken, dat hij de wenschen en de plannen van zijn chef goed begrijpt." Ten slotte moge de aandacht gevestigd worden op een opstel, Tanks in India". De bekende propagandist voor den futuristischen oorlog, de kolonel J.F. C. Fulier, betoogt er in, nadat hij een vliegend bezoek aan lndie en ook aan het N.W. grensgebied daarvan heeft gebracht, dat ook in lndie de me chaniseering van de strijdkrachten mogelijk en noodig is. Hij zegt „mijn be zoek aan lndie heeft mij overtuigd, niet alleen van het feit, dat de tank het onmisbare hulpmiddel is om de militaire organisaties in Oost en West te-ver volmaken, maar ook dat de oppositie ertegen op een zeepbel is gefundeerd Ik leerde den bergoorlog specialist kennen als een even inhoudlooze mislei der als de infanterist-specialist in het moederland. Het vraagstuk van het grens gebied is een bij uitstek mechaniseeringsvraagstuk; de meest economische weg is de invoering van kleine tanks, naar het terrein van actie te vervoeren op zes- wielige lorries Een schr. uit lndie komt tegen de beweringen van den kolonel op en constateert „Het bekende werk, Small wars" van den generaal Callwell is thans nog van gelijke waarde als vroeger. De kolonel Fuller vergeet, dat voor ons de groote moeilijkheid is om den vijand tot het gevecht te dwingen en dat. zal men niet met tankjes op zeswielige lorries kunnen bereiken."

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 112