afzonderlijke bevelen daaraan voorafgaan b.v. voor de verkenning, de luchtafweer, aan de mitrailleurs voor het zoeken van stellingen. Bij alle, in 't bijzonder tijdens het latere gevechtsverloop, noodig wordende afzonderlijke bevelen, moet steeds worden overwogen, in hoeverre zij ook aan andere onderaanvoerders moeten worden medegedeeld. Binnen 24 uur na afloop van een gevecht moet de bataljons-com mandant aan den regiments-commandant een gevechtsverslag (waar aan toe te voegen een verlieslijst) indienen, terwijl de van de compagnies-commandanten eveneens binnen dat tijdperk te ontvan gen verslagen, na voor gezien te zijn geteekend en zoo noodig te zijn voorzien van noodzakelijke opmerkingen en toelichtingen aan den regiments-commandant moeten worden doorgezonden. L. S. Het verdient aanbeveling de opstellingen der troepen 43. tijdens het gevecht op een schets aan te geven, waarbij voor de beschrijving wordt begonnen met den rechter vleugel van de eigen en met den linkervleugel van de vijandelijke troepenom zich den loop van de gebeur tenissen bij het opmaken goed te kunnen herinneren, moet van de tijden der gebeurtenissen, van inkomende en uitgaande bevelen en berichten gedurende het gevecht aanteekening worden gehouden. Voor alles moeten opgaven worden ingediend van de ver bruikte en van nog benoodigde munitie, welke onmiddellijk moet worden aangevuld. Uit een oogpunt van oefening in het vervaardigen van gevechts verslagen wordt aanbevolen om bij A. V. O.-oefeningen van een bataljon of compagnie, een enkele maal een gevechtsverslag te doen opmaken. Men zal ervaren dat oefening wel noodig is. a. DE VERBINDINGSDIENST. Op de bevelsuitgifte gedurende het gevecht is het gebruik van de verbindingsmiddelen van beslissenden invloed. De verbindingsaf- deeling is een orgaan van de aanvoering. De inzet regelt de batal jonscommandant naar het beeld, dat hij zich omtrent het verloop van het gevecht maakt. Bij den inzet van de verbindingsmiddelen moet men vooruit Ioopen op het waarschijnlijk gevechtsverloop, dus een vooruitzienden blik daarop hebben. Niet voor een enkele oogenblikkelijke behoefte moeten de ver bindingsmiddelen gereed zijn, het net (onder net ook te verstaan andere verbindingen dan met draden) moet zoodanig worden aan gelegd dat het bruikbaar en voor uitbreiding vatbaar blijft gedu rende het geheele verloop van het gevecht. Zulks is van bijzonder belang bij den aanval, waarbij de opstelling van de troepen dikwijls verandert. Het verdient dan veelal aanbeveling de berichtstations los te maken van de troepen, in de aanvalsstrook, in zekeren zin 289

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 11