De regimentsverbindings-afdeeling verbindt met de bataljons, het rechter nevenregiment en c. q. met het kopstation der divisie. De bataljons verbindings-afdeeling verbindt met de compag nieën (c. q ook in de compagnieën en deze onderling) en met het rechter nevenbataljon. Bij de keuze der in te zetten verbindingsmiddelen moet reke ning worden gehouden met tactischen toestand, beschikbare tijd en krachten, terreinsgesteldheid. Het gedeelte van het gevechts front, waar het zwaartepunt moet worden gelegd, moet bijzonder goed worden voorzien. Steeds moeten die verbindingsmiddelen worden gekozen welke het vlugst tot het doel voeren. Op korten afstand, wanneer de toestand het aanleggen van draadverbindingen niet loonend maakt verdient het, b. v. de voorkeur om ordonnansen te bezigen. Tactische grondregels voor het gebruik. De verbindingsmiddelen moeten met het oog op hun vermogen en de personeelssterkte eerst dan worden ingezet wanneer de tactische toestand de daarvoor benoodigde krachten en tijd rechtvaardigt. Tijdens de rust moeten de verbindingen vooral de draad verbindingen tot een uiterst minimum worden beperkt. Draadverbindingen van het regiment naar de bataljons en c.q. naar de veiligheidsafdeelingen worden alleen dan aangelegd wanneer de tactische toestand zulks vereischt. In de eerste plaats moeten bereden ordonnansen (paarden, rijwielen, auto's, motor rijwielen) worden gebezigd. Op marsch worden de verbindingsafdeelingen in den regel niet ingezet; de verbinding wordt onderhouden met bereden ordonnansen. Indien noodig maken de verbindingsafdeelingen bij langdurige rusten een korte aansluiting op de divisie-stamlijn, ook kunnen zij spiegelverbinding, b. v. met een nevencolonne, opnemen. Eerst in het gevecht volgt een inzet naar een bepaald plan zoodra bij den staf een inzicht over den algemeenen toestand is verkregen. Ten einde in alle gevechtsomstandigheden over betrouwbare verbindingen te kunnen beschikken, zijn vooruitloopende regelingen noodig. Steeds moeten de verbindingsmiddelen zoo worden ingezet dat zij elkander wederkeerig aanvullen. De telefoonverbinding is de ruggegraat van de verbin ding tusschen aanvoerder en troep, zij dient tot het persoonlijk geven en tot doorgeven van korte bevelen en berichten. Lange bevelen worden in het algemeen vlugger door ordonnansen (zelfs onbereden) overgebracht. 291

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 13