Het spiegel(lamp)materieel is voor de vechtende troepen het meest onontbeerlijke middel voor de verbinding met vooruitgeschoven verkennings- en veiligheidsafdeelingen op het gevechtsveld. In handen van goed geschoold personeel maakt het bij goed zicht en gunstige terreinsgesteldheid ook in het zwaarste vuur een betrouwbare verbinding mogelijk. Spiegelverbinding moet tot stand worden gebracht op al die plaatsen waar wegens tijd-, personeels- of materieelgebrek geen draadverbinding kan worden aangelegdvoornamelijk vindt zij toe passing voor nevenverbindingen, voor de verbinding tusschen infan terie- en artillerie-C. Pn, die samenwerken, verder van de compag nieën naar het bataljon, van waarnemers in de voorste linie naar achterwaarts gelegen spiegelstations van het regiment of de divisie. Bovendien moeten de belangrijkste draadverbindingen naar mo gelijkheid door spiegelverbindingen worden vervolledigd. Spiegelverbinding is alleen dan mogelijk wanneer de lichtkegel aan vijandelijk zicht is onttrokken, anders trekt zij het vijandelijk vuur tot zich, verraadt de eigen opstelling en schaadt dan meer dan ze baat. De troep heeft er blijkens de oorlogservaring wegens het eerst genoemde nadeel een grooten afkeer van. De spiegelverbinding moet dienen voor het overbrengen van korte berichten c. q. met afkortingen. De samenstelling of samen vatting van dergelijke berichten moet met bijzondere zorg geschie den. Het overbrengen van lange berichten duurt te lang, deze kunnen beter door ordonnansen worden overgebracht. Spiegel verbinding kan zonder code geschieden. Met de draadlooze is zulks niet het geval, het samenstel len en ontcijferen duurt lang, de draadlooze is dan ook in den bewegingsoorlog binnen het bataljon meestal niet geschikt, wel kan ze worden gebezigd voor het overbrengen van berichten naar achteren (aldaar geschoold personeel om te ontcijferen, snel doorgeven daarna per telefoon). De verbinding tusschen infanterie-vliegtuigen en de voorste linie of den C. P. komt tot stand door licht-, spiegel-, rookteekens of door het uitleggen van U-lappen c. q. te vervangen door hulpmiddelen (couranten e. d.). Bataljonsbevel voor de verbinding. 1. Plaats C. P., plaats telefoon, draadlooze- en spiegelstations van den bataljonsstaf. 2. Soort verbinding met regiment. 3. infanterie, batterijen (artillerie, bericht- officier). 4. rechterbataljon. 5. afzonderlijke compagnieën en van deze onderling (telefonen, spiegels, ordonnansen). 293

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 15