Waar de bataljons-commandant zich in de allereerste plaats daar moet ophouden waar zijn persoonlijke invloed op zijn bataljon gewaarborgd is en blijft, en op zijn C.P. berichten en bevelen worden ontvangen, verwerkt en uit gegeven, is die plaats niet altijd tevens ook geschikt voor waarnemingspost. Ligt deze buiten gehoorsafstand van den C. P. dan moet de aanleg van een telefoonverbinding worden bevolen, c. q. de indeeling van ordonnansen. In het belang van eene goede verbinding met regiments commandant en compagnies-commandanten en c. q. den vlugger aanleg daarvan dient bij de keuze van de plaats van den C. P. op eene doelmatige wijze rekening te wor den gehouden met de eigenschappen der verbindings middelen. Markante terreinpunten, in 't bijzonder kleine kampongs, zich scherp afteekenende boschranden, kleine boschper- ceelen, wegenvorken moeten worden vermeden daar deze en dus ook de verbindingsmiddelen het meest aan vijan delijk vuur zijn blootgesteld. De C. P. moet gemakkelijk voor berichtbrengers te vinden zijn. Dekking tegen waarneming (bodem en lucht) is voor een ongestoord bedrijf in 't bijzonder spiegel(lamp) en draadlooze van belangde mogelijkheid van een spiegel (lamp)-verbinding in de onmiddellijke nabijheid van den C. P. is van bijzonder belang. Een spoedig vaststellen van den C. P. is noodig ten einde bij aankomst van den staf draadverbinding en zoo mogelijk ook spiegel(lamp)verbinding gereed te kunnen hebben. Veelvuldige verandering van plaats van commandepost moet worden vermedenbij verandering van C. P. b. v. naarmate een aanval vordert, moet de persoonlijke invloed van den bataljonscommandant op zijn bataljon blijvend zijn gewaarborgd. Door een vroegtijdigen aanleg van nieuwe verbindingsmiddelen naar den toekomstigen commandopost, aanvankelijk met instandhouding van de oude verbinding, moet voor een voortdurende verbinding door het oprichten van een waarnemingspost ten behoeve van den nieuwen commandopost, zonder de bestaande dadelijk op te heffen, voor een onafgebroken waar neming, gedurende de verandering van commandopost worden zorggedragen. In moeilijke gevechtsmomenten zooals bij den storm, de vervolging, het binnendringen van den vijand in de eigen stelling, waarbij de persoonlijke invloed van den bataljons- 295

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 17