luchtafweergeschut, tanks, handgranaten, vlammenwerpers, vlieg tuigen en gassen) een bijzonderen stempel op de vechtwijze ge drukt doch in wezen is de strategie en tactiek daardoor niet veranderd. De techniek beïnvloedde de tactiek; doch dat is niets buitenge woons. Oberst Bauer schrijft in „Der grosze Krieg in Feld und „Heimat". „Unkenntnis in allen technischen Fragen war eben leider irh „ganzen Heer sehr grosz, und besonders im Generalstab und bei „den höheren Führern hatte alles Technische den Beigeschmack „des Nebensachlichen. Es gab nur die Taktik! Dasz diese nichts „weiter ist als die richtige und zweckmaszige Anwendung der „technischen Mittel für Angriff wie Verteidigung, wollte man nicht „einsehen. Viele haben es auch jetzt noch nicht erkannt! Es war „bedauerlich". Het is duidelijk, dat wanneer door samenstelling, sterkte en be wapening van de strijdende legers en de wijze waarop zij den strijd voeren, de vorengenoemde bijzondere omstandigheden (stel lingoorlog, moderne wapenwerking) zich niet of slechts gedeeltelijk- voordoen, het niet gewenscht, ja zelfs verkeerd kan zijn de begin selen, welke in den wereldoorlog voldaan hebben, zonder meer te willen toepassen. Een klaar inzicht (alleen te verkrijgen door studie) is dan noodig om te kunnen beoordeelen, wat voor onze toestanden gewenscht en ongewenscht is. Hier volgen om U mijne bedoeling duidelijker weer te geven enkele beschouwingen, waarover verschil van meening mogelijk is en toch de juistheid der opvattingen niet door een beroep op de voorschriften kan worden aangetoond. Wanneer de bij de wederzijdsche strijdmachten ingedeelde artillerie een sterkte en uitrusting heeft als die van de N. I. land macht, dan zou het onjuist zijn, afstand te doen van aardwaar- neming, omdat in den stellingoorlog op het Westfront, waar op sommige frontgedeelten bij den aanval 1 kanon per M. was op gesteld met eene ongekende hoeveelheid munitie, was gebleken, dat het artillerievuur zoo hevig, zoo overweldigend van aard kon zijn, dat terreinstrooken, geschikt voor de waarneming, onder een dei gel ijk vuur onbruikbaar bleken, omdat die terreinen werden geraseerd. Zouden wij nu voor onze geringe artillerie uit de lessen van den wereldoorlog willen afleiden dat domineerende terreingédeel- ten voor de artilleriewaarneming niet in aanmerking kunnenlcomen dan gaan we van een onjuiste praemisse uit. En de tegenstander, die met oordeel de ervaring van de krijgsgeschiedenis verwerkt en ondei deze verhoudingen de mogelijkheid van aardwaarneming aan de omstandigheden zal toetsen krijgt daardoor een voorsprong 304

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 26