II. Heeft de oorlog op het Westfront geleerd, dat een over machtig artillerievuur, lang voor den infanterieaanval afgegeven, tot creen resultaten leidt, omdat de verdediger zich in zijne bomvrije onderkomens dekt, waardoor dat artillerievuur zonder moreele en materieele uitwerking blijft en de aanvallende infanteiie ten slotte tegenover dien ongeschokten verdediger groote verliezen lijdt; zoo he'eft een juist liggend artillerievuur, ook al volgt de aanvallende infanterie niet onmiddellijk een geheel ander effect tegen een ver dediger die zich niet voldoende tegen dat vuur kan dekken, waai - door&verliezen aan moreel en personeel worden ingeboet. De wijze waarop de vijand zich tegen dat artillerievuur kan dekken zal dus van invloed kunnen zijn op het tijdstip van vuur- opening. Hoe snel de infanterieaanval op het Westfront op het vooraf gaand artillerievuur volgde, moge blijken uit het gevangennemen van geheele infanteriebezettingen in de bomvrije onderkomens van den verdediger. Een van de eerste maatregelen van Ludendorff bij zijn optreden in '16 was dan ook, ondanks het protest en de groote ontevreden heid welke deze maatregel verwekte, het laten dichten van alle diep gelegen bomvrije onderkomens en het opnieuw laten aanleg den daarvan, doch zoodanig, dat bij het verlaten de bezetting on middellijk op de borstwering kon zijn, ten einde nog tijdig weer stand te bieden. III. „Aenderungen der Taktik." „Die Quintessenz war eigentlich einfach. Es galt, gegenüber der feindlichen Waffenwirkung viele kleine Ziele schaffen und die Ver- teiaigung nach der Tiefe auseinander zuziehen. Es entstanden mehrere Stellungen hintereinander, jede in nrehreren Linien mit zahlreichen Unterstanden Endlich war mit dem Grundsatz gebrochen im Stellungskrieg eine Linie starr zu halten. Es hat lang gedauert, bis diese Vertei- digungsart, die für die Führung allerdings sehr bequenr war zu Fall kam. Die unerhörten 'Opfer dieses Verfahrens schrien zum Himmel, es half nichts. Das schlimmste dabei war, dasz oft Be- fehlshaber, die ein Stück Graben verloren, rücksichtslos beseitigt wurden, was wieder dazu führte, dasz jeder Kommandeur ein Grabenstiick recht eng besetzte. Dadurch wuchsen wieder die Ver- lusteDie jetzt eingetretene, ganz neue Kampfform so unnatürlich sie an sich war verlangte Minenwerfer". Zoo spreekt Bauer, die als vader van „die Lehren der Abwehr- schlacht" als deskundig kan worden aangemerkt, zich over de nieuwe tactiek uit. Er dient naar mijne meening echter nadrukkelijk op te worden gewezen, dat de diepte-opstelling van den verdediger om aan den frontalen druk van den aanvaller weerstand te kunnen bieden 305

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 27