„Gefecht ein weiter Weg. Auch einfache Lehren sind nicht imnter "einfach in die Tat umzusetzen." Deze klacht geldt ook voor ons. Ook wij zijn het er allemaal over eens, dat een aanval een zwaartepunt moet hebben en toch zien wij bij onze oefeningen dikwijls alle aanvalsmiddelen re gek- matig naast elkaar plaatsen alsof er geen zwaartepunt bestond". Ook voor ons de overdenking waard. Het aanwijzen van een zwaartepunt bij den aanval is niets anders (althans het behoort dit te zijn) dan het vaststellen van dat deel van het gevechtsterrein, waar het slagen van den aanval ook een overwegende invloed op het verloop van het geheele gevecht zal uitoefenen. Het eischt dus van den bevelhebber een helder inzicht in den gevechtstoestand, niet alleen een juiste waardeering van de krachtsverhoudingen doch ook een goed beoordeelen van de terrein gesteldheid in verband met den aanval. De reserves worden als regel tegen het zwaartepunt ingezet, maar daarom ligt het zwaartepunt nog niet altijd daar waar de reserves aanvallen. Zou men in het laatste geval vragen welk bijzonder voordeel wordt bereikt wanneer de aanval der reserve slaagt, dan is daarop CTeen antwoord te geven, omdat de aanval geen zwaartepunt heefi Ik heb zelfs wel een door den vijand bezet terreingedeelte dat zich voor den aanval door niets in gunstigen zin van het overige gevechtsterrein onderscheidde en zelfs zwaar door de in de nabij heid opgestelde vijandelijke reserves werd gedekt als zwaartepunt zien aanwijzen. „Aber vom klaren Erkennen eines Grundsatzes bis zu seiner „richtigen Anwendung ist im Gefecht ein weiter Weg". Men onderkent te weinig, omdat voorafgaande terreinstudie achterwege blijft, dat het zwaartepunt van een aanval veelal in de terreingesteldheid kan worden gevonden. Wordt zonder meer doorgemarcheerd en bepaalt het toevai^ dan, dat een vlak sawahterrein met kampongs het ontmoetingsterrein zal zijn, terwijl over geen andere gegevens dan „aanraking met infan terie" wordt beschikt, dan wordt het moeilijk een zwaartepunt vast te stellen. Wanneer toch een kampongcomplex A als zoodanig wordt uit verkoren, vraag dan liever niet, waaraan dat terreingedeelte de eer te danken heeft. Toeval en onzekerheid zijn slechte fundamenten om daarop het zwaartepunt van den aanval te bouwen. „Revoyez les longs entretiens de Napoléon avec la carte!" Cambuzat. IX. Heeft de wereldoorlog geleerd, dat de opleiding van den enkelen man aan hooge eischen moet voldoen, zoo wordt het doel voorbijgestreefd door van eiken soldaat een militairen professor te willen maken. 311

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 33