Om 1 uur 's nachts kwam het lang verwachte bericht in cijfer schrift bij den Div. Cdt. Het luidde: „De 72e en 153e Divisies hernieuwen den aanval om de gestelde doelen te bereiken; 365 R.I komt ter beschikking van de 72e Divisie. De aanval begint om 4 uur v.m. De artillerie van de 11e Divisie zal die van de 72e versterken". Er restten dus 3 uren (van 1 - 4) om uit te gevende bevelen van den Div. Cdt., van de Reg. Cdtn. en van de Bat Cdln., om van verdere bekendmaking nog maar niet te spreken. Intusschen moesten de troepen van het 365e Reg. Inf. minstens een afstand afleggen van 8 K. M, daar ze gekantonneerd waren in de omgeving van La Bargaine en Saint Bandry en de gereedstelling ongeveer zou komen bij den Westrand van het ravijn van Vaux. De Div. Cdt. kwam met schrik tot de conclusie, dat hij het onmogelijke zou moeten vergen. Inmiddels had de Reg. Cdt. een gelukkig initiatief genomen; voldoende op de hoogte gesteld door den Div. Cdt. bij de be spreking, had hij het geheele Regiment doen afmarcheeren naar het ravijn Zuid van Pernant; aldaar moest om 1 uur 's nachts worden verzameld. De Regiments Commando-post zou in den Zuidpunt van het ravijn worden opgericht, de Bat. Cdtn. moesten zich daarheen begeven om de laatste bevelen te ontvangen, waarbij de Reg. Cdt. zich tevens voorstelde toelichtingen te verstrekken op het voorloopige bevel, dat hij reeds had opgemaakt en uitgegeven en dat als volgt was geredigeerd: „Het 365e, links en rechts aangeleund aan 2 Bataljons van het 418e zal op den 19en, 's morgens vroeg, aanvallen. De gereed- stelling zal liggen op den Westrand van het ravijn van Vaux, onge veer ter hoogte van de loopgraaf „Des Carrières". Doel van het Regi ment: de Noordelijke rand van „La Montagne de Paris", vanwaar goed uitzicht is in het ravijn van den spoorweg. Het 4e Bat. in voorste lijn, rechts; de rechtervleugel aangeleund aan den grooten weg Paris Soissons - Maubeuge. Het 6e Bat. eveneens in voorste linie, links, Het 5e Bat. in reserve." Het 4e Bataljon marcheert (18 Juli 1918) om 9 u. 45 n. m. af, heeft nog eenige moeite met het moerassige terrein Zuid-West van Pernant, maar bereikt toch omstreeks 12 u. 's nachts den hollen weg, welke naar het plateau van Pernant voert. Hier stopt echter de beweging, daar de sleuf geheel met troepen is opge vuld. De doodelijk vermoeide manschappen van het 4e gaan zitten en slapen in Na geruimen tijd komt er weder beweging in den chaos, het Bataljon wordt geordend en vertrekt weer. Juist om 322 De bevelen en berichten, welke in het artikel zijn opgenomen, zijn geheel in den oorspronkelijken vorm; de vertaling is begrijpelijk gemaakt, waar zulks noodig voorkwam; waar geen nummer of onderteekening is aangegeven, kwam een en ander evenmin voor op het oorspronkelijke stuk)

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 44