voorwaartsche beweging. De artillerie zweeg reeds geruimen tijd op den linker vleugel had hij een kort gevecht met handgranaten gehoord, wat zou daar zijn gebeurd Om omstreeks 7 uur komt de commandogroep bij een muurtje, ongeveer 200 M. Zuid van het „piquet". Voorloopig schijnt dit een geschikte commandopost; de verbindingsmanschappen graven kleine schuilplaatsen tegen den muur. De Bat. Cdt. zoekt een punt, waar hij uitzicht op het voorterrein kan vinden. Dan verschijnt plotseling om den hoek een ordonnanshet eerste bericht!! „13e Cie. Luit. Guilbert aan Cdt. 4e Bat. 365e R. 1. 7 u. v. m. De rechter vleugel komt vooruit. Ik volg de be weging; de linker vleugel moet ook steunen". Een nogal lako- nieke en zeer onvolledige mededeeling, maar de ordonnans zal wel wat meer weten. Bij ondervraging hoort de Cdt. het vol gende „De aanval gaat heel moeilijk. Overal zijn mitrailleurs ik heb twee mitrailleurnesten door de artillerie zien vernielen we hebben een kanon van 77 m.M. genomen. Rechts schijnen de verliezen erg zwaar, trouwens bij onze (13e) Cie ook. De Cie is den weg al voorbij. De domineerende hoogte is bezet met mitrailleurs". Meer is er niet uit den man te krijgen. De Bat. Cdt. zendt den ordonnans weer terug en teekent op het bericht aan: 7 u. 15. Om 7 u.40 komt een tweede ordonnans, een van de 15e Cie. Zijn bericht is zoek, maar hij vertelt: „De 15e Cie heeft een langdurig gevecht met handgranaten gevoerd met de mitrailleurs, welke links aan den rand van het ravijn in een boschperceel waren opgesteld. Die mitrailleurs beletten eiken vooruitgang. Tijdens den aanval werd Luit. Becker gedood; de Luit. Santoni heeft nu het bevel. Na den gelukten aanval is de Cie weer vooruit gegaan en is nu in verband met de 13e, tus- schen het bosch, waar de mitrailleurs waren en het „piquet". De verliezen zijn zwaar". De Bat. Cdt. vindt, dat het nu tijd wordt om het Regts. Co. in te lichten, omtrent den toestand van het Bat.; een schets wordt gemaakt, een bericht geschreven en juist als dit zal worden verzonden, komt de Luit. Dubreuil (inlichtingsofficier van het regiment) op den commandopost aan .Hij ontvangt het bericht, wordt geheel ingelicht en in het bijzonder nog gewezen op de gevaren, welke ontstaan bij het verder op rukken van het Bataljon. Hij vertrekt, juist op tijd, want het muurtje wordt inschietpunt, de Co. P. onhoudbaar. De Cdt. gaat 100 M. terug, waar een kleine inzinking in den bodem eenige dekking geeft. Hier geeft hij opdracht om de telefoon verbinding aan te leggen en de radio-post op te slaan. Een deel van de Co. P. wordt ter beschikking gesteld van den officier van gezondheid Hervé, die de plek had uitgekozen om er een eerste hulp-post op te richten. Deze verzorgt op 19, 20 en 21 Juli op die plaats ruim 300 gewonden! 328

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 50