14e Cie op te sporen, waarvan hij nog steeds geen bericht ontving, komt een tweede telefoonbericht, rechtstreeks van het Legerkorps', dat het uur van den middag aangeeft als het moment om de linies recht te trekken, verband te zoeken, enz. „Ordre, contre-ordre, désordre". De Bat. Cdt., niet meer wetende waar zich aan te houden, besluit met één ordonnans te gaan naar zijn oude co. post, de muur, om te onderzoeken of van dat punt uit de 14e Cie is te bereiken en om van daar het verdere verloop van het gevecht waar te nemen. Om 12 uur bemerkt hij een kleine voorwaartsche beweging op den rechter vleugel. Links springen ook eenige kleine afdee- lingen op, lijden verliezen en vloeien weer terug naar hun uitgangs punt. De mitrailleurs in het bosch zijn nog steeds intact. Ze moeten vanuit het Westen onschadelijk worden gemaakt. De Bat Cdt besluit zijn verzoek aan het 418e te hernieuwen. „Cdt. 4/365 aan officier van het 418e, belast met het houden van verband met mijn bataljon. 12 u. 20. Hebt U mijn aanvrage om door het ravijn in het Westen de mitrailleurs, die ons op- rukken beletten, aan te vallen kunnen doorgeven. Antwoord mij naar de eerste hulp-post, waar ik mij bevind." Als de ordonnans met dit bericht is verdwenen, komt een ordonnans met twee berichten „13e Cie. 7. u,6 gevangenen, 1 lichte mitr., 1 kanon 77 m.M. Middag15 gevangenen, 1 lichte mitr." „Luit. Guilbert aan Cdt. 4e Bat. 365 R. 1. Mijn rechtervleugel komt iets vooruit, blijft ter hoogte van het 6e Bat.; terreinwinst ongeveer 300 M. 15 gevangenen en 1 lichte mitrailleur. 12 u. s middags. Guilbert". De Bat. Cdt. meent nu den Reg. Cdt. weder te moeten in lichten, mede in verband met de onvoldoende uitwerking van het artillerie-vuur en de kwestie van den steun op zijn linker vleugel. „Telefoonbericht. Per ordonnans naar de telefoon-post, bii de eerste hulp-post. Mijn rechter vleugel rukt op in verband met het 6e Bat. 15 gevangenen en een aanzienlijke hoeveelheid materieel, waaronder een kanon van 77 m.M. Het centrum kan niet vooruitkomen door het flankeerend vuur van mitrailleurs. De Cie Santoni, geen voorbereidingsvuur bespeurend is op mijn bevel vooruit gegaan, maar heeft slechts weinig vordering kunnen maken en is thans slechts 20 man sterk. Ik heb meermalen hulp gevraagd aan de Cien. van het 418e, links achter mij in de bosschen opgesteld, om vanuit het Westen 332 Hier is de Bat. Cdt. dus in de meening dat hij om steun door aanval ,.v.erzo,, terwijl zijn verzoek slechts steun door vuurdekking van zijn linker flank, betrof. Of is er een bericht zoek geraakt? Antwoord als verzocht, is nimmer ontvangen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 54