te kunnen keeren. Tenminste 2 secties Inf. en 1 sectie mitrs. moet hij o.i. voor dat doel in elk geval afzonderen en te zijner beschikking houden. De 14e Cie. neemt voorloopig aan het gevecht nog geen deel; door daarbij nog een sectie mitrs. in te deelen, wordt onnoodig de aanvals-, maar vooral de verdedigings-kracht verminderd. Zonderling is tevens, dat de Bat. Cdt. schijnbaar geen poging heeft gedaan om de 14e Cie. weder in Bataljons-verband terug te brengen. Deze Cie., eenmaal weder onder zijne bevelen, wordt immers een reserve, waarmede de zoo vurig gehoopte omtrekking door de bosschen in het Westen kan worden beproefd. De Co. P. van den Bat. Cdt. moet om dezelfde redenen eveneens meer naar het Westen worden gekozen; de verbinding met het 418e Reg. (speciaal het 2e Bat.) is dan mede veel beter verzekerd, wijl dit Reg. langzaam de beweging van het 365e volgt. Verbindingen. Het is niet na te gaan, hoe of de telefoon-verbindingen zijn gelegd. De keuze van de Reg. Co. P. in het ravijn Zuid van Pernant, op rond 5 K. M. van de Montagne de Paris, komt ons minder gelukkig voor; Breuil schijnt hier meer de aangewezen plaats. Ook de verbinding Reg. Cdt. naar artillerie is onverklaard ge bleven slechts kan worden verzekerd, dat ze niet aan de ver wachtingen heeft beantwoord. Intusschen, ondanks het feit dat zijn arbeid hierdoor wordt be moeilijkt, kan de Bat. Cdt. niet geheel vrijuit gaan. Om 5 u. 45 v.m. vangt de aanval aan en om 10 u. 10 is de radio-verbinding pas tot stand gekomen, terwijl de telefoon-verbinding nog later in werking komt. De lastgeving van den Bat. Cdt. is om onge veer 8 u. 15 uitgegaan en dus heeft het aanleggen van de tele foonlijn of het opslaan van het radio-station rond 2 uur in beslag genomen. Natuurlijk- is het aangewezen, om in een geval als het onderhavige, waarbij de Reg. Cdt. veraf en artillerie-steun, welke bij dien Cdt. moet worden aangevraagd, bijna zeker noodig is, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot aanleg van verbindingen. Reeds om 7 u v.m., toen de Bat. Cdt. zijn Co. P. bereikte (de eerste), meende hij op te merken, dat de aanval stokte. Indien hij niet reeds kort na het passeeren van de loopgraaf „des car rières" zijn radio-station laat opslaan, wat o. i. aanbeveling ver dient (rond 700 M. van zijn eerste Co. P., zou later zijn geble ken), dan is toch zeker om 7 u. het moment daartoe gekomen. De verbindingsafdeeling moet vanaf den Reg. Co. P de tele foonlijn bouwen (zoo was de regeling in het Fransche Leger in normale gevallen), met den Bat. Cdt. mede oprukken en op deze wijze steeds het verband onderhouden. De betere methode is (daarvoor is in dit geval alle tijd beschikbaar geweest, daar 337

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 59