de Reg. Cdt. bijna 3 u. op zijn Co. P. heeft gewacht) dat de Reg. Verbindingsafdeeling een lijn naar voren uitlegt, waarop dan later de Bats. kunnen aansluiten (hier bijv. tot Breuil). Aangezien men in deze periode nog zweert bij de alleen zalig makende automatische vuurwals, is aan de artillerie-verbindingen (hedendaagsche inlichtingsofficieren) geen aandacht geschonken. Samenstelling van het Bataljon. Een tweetal mitrailleurs, handig opgesteld, beletten den ver deren voortgang van het Bat. en doen een 8-tal aanvallen mis lukken. Waar de artillerie, zelfs bij de meest intensieve voorbe reiding, niet alle mitrailleur-nesten zal kunnen opruimen en de verbinding met dat wapen altijd een zeer precaire zaak zal zijn, doordat de steun het meest noodig is, als de grootste afstand beide wapens scheidt, zal voor de Infanterie de invoering van eigen zware wapens, waaronder wij verstaan, de mijnenwerper en het infante- rie-kanon, de eenige uitkomst in den nood zijn. Wanneer in het door ons besproken geval, de Bat. Cdt. de beschikking krijgt over een tweetal mijnenwerpers, zullen deze, opgesteld bij het bosch- punt ZuidWest van 6150 in staat zijn in korten tijd de weerstand te breken. En volgt uit voorbeeld en beschouwingen nu met eenige zekerheid, dat de Bat. Cdt. zijn eenheid in het gevecht kan blijven aanvoeren? Met verwijzing naar het voorafgaande meenen wij te mogen constateeren 1. Zoolang het Bat. zelf nog beschikt over de beide factoren „vuur" en „beweging", dan is ingrijpen van den Cdt. mogelijk en dus de leiding nog in zijn handen; hij zal nog kunnen „ma noeuvreeren", vooral als hij nog vuurkracht èn stootkracht in reserve heeft gehouden. 2. Is de stootkracht van het Bat. door vijandelijk vuur aanzijn plaats gebonden èn de vuurkracht geheel ingezet, dan moet de Bat. Cdt. erkennen, dat het gedaan is met zijn macht. Hij moet steun vragen in het laatste geval aan een ander wapen (Artillerie) of als zijn stootkracht is uitgeput aan een hoogere eenheid (Regiment). Daar eveneens andere Bat. Cdtn hulp verzoeken en de beschikbare steun wordt verleend aan die afdeelingen, welke het grootste succes kunnen boeken, is het dus zeer twijfelachtig of het verzoek zal worden ingewilligd. 3. Indien het Bat. wordt uitgerust met extra middelen om met eigen krachten de beweging in gang te houden, wordt de mo gelijkheid, om onder alle omstandigheden de leiding te behouden, voor den Bat. Cdt. belangrijk vergroot. Waar wij na de bespreking van het tweede voorbeeld nog in de gelegenheid zullen zijn om in beschouwingen te treden, zullen wij thans hiermede volstaan. (Wordt vervolgd.) 338

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 60