J-ftU. een deugdelijke militaire opvoeding, gericht op de vorming §5 12 3.van zedbewuste karakters met plichtsbesef, eergevoel, ver- A.t.V. antw°°rdelijkheidsdurf en kennis; hare improvisatie is 168, monmogelijk. Zij wordt versterkt door nauwkeurigheid bij de beoe- R.1.134. fening en toepassing der vormen, welke de exercitie voorschriften aangeven en door bijzondere zorg voor den inwendigen dienst. Ten einde een goede krijgstucht en het gevoel van samenhoorigheid te onderhouden moeten gesloten oefe ningen worden gehouden, moet worden geëxerceerd (b.v. model marschen) na gevechten en gevechtsoefeningen en in rustperiodes. Hoe langer de oorlog duurt hoe scher per de middelen tot instandhouding der tucht dienen te worden. C. Verandering van de infanterietactiek. Evenals elke oorlog heeft gedaan, bracht ook de groote oorlog verandering in de infanterietactiek, een gevolg van een vermeerderd gebruik en verbetering van vroegere strijdmiddelen en invoering van nieuwe. Het eerste uitte zich in 1. de uitbreiding van de automatische wapens, in het bijzonder van de mitrailleurs met hun geconcentreerd massavuur 2. het inzetten van artilleriemassa's, van allerlei kaliber, in vorm en uitgestrektheid geheel en al ongekend. Als nieuwe strijdmiddelen verschenen vliegtuigen, gas, rook, tanks, moderne verbindingsmid delen, alle zeer verscheiden van aard, veelal nog dringend behoefte aan verbetering hebbend en waarvan het steeds grooter wordend gebruik ruime perspectieven voor de toekomst opent. ad 1. De grootste verandering in de infanterietactiek werd veroorzaakt door de mitrailleurs; feitelijk hebben deze een nieuwe infanterietactiek geschapen. Voor de vechtende infanterie, aanvallend of verdedigend, is de mitrailleur verreweg het meest onaangenaam geworden, want de materieele uitwerking daarvan is veel, veel grooter dan de moreele en grooter dan die van alle andere wapens. a. Voor den oorlog werd de infanterie bijna uitsluitend voor het massavuur opgeleid geleidelijk voltrok zich een omzwenking, de mitrailleurs namen het massavuur over voor den enkelen man is het individueel schot hoofdzaak geworden. b. Voor den oorlog maakte de eenvormige bewapening met het infanteriegeweer een eenvormige leiding der in-

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 6