worden bij het vervullen van haar primaire taak en hoe kan de daarop gebaseerde organisatie zooveel doenlijk in overeenstem ming worden gebracht met de eischen, welke de oorlogvoering tegen een B. V. (de secundaire taak) kan stellen, zonder dat dit op eenigerlei wijze schadelijk mag worden ten opzichte van het primaire desideratum O. i. kunnen deze omstandigheden en de daaraan te koppelen eischen worden onderscheiden in a. Massa-verzet door min of meer sterke, min of meer van moderne vuurwapenen voorziene benden b. het meestal daaruit weer voortvloeiende verzet op kleinere schaal, zoodra de massa een afdoende klap kreeg en zich in en kele kleinere groepen oplosteeen verzet, dat dus in hoofdzaak denzelfden algemeenen vorm zal aannemen als dat, waartegen onze garnizoensinfanterie in de buitengewesten zich regelmatig geplaatst zag en nu en dan nog ziet. Tegen een verzet als onder a bedoeld, kan repressief en dus tevens middellijk preventief n. o. m. slechts op één wijze af doende worden opgetreden: een dadelijke en zeer gevoelige klap, waarbij het gebruik van automatische wapens, gewapende auto's, gas en niet te vergeten onze cavalerie in meerdere ge vallen aanbeveling zal verdienen. Aan infanterie dienen we daartegen in te zetten onderdeelen, die volkomen voor deze taak berekend, uitgerust en bewapend zijnonderdeelen, die zonder meer uit de kazerne rechtstreeks naar het terrein van actie kunnen worden gedirigeerd, zonder aanvulling, zonder menging met andere onderdeelen zonder om- groepeering. De praktijk in de buitengewesten leerde, dat de brigade, zoo als we die daar kennen (c. q. de uit eenige brigades bestaande mobiele colonne), het meest geëigende onderdeel voor een der gelijke actie vormt. De mobiele colonne kan eventueel door toevoeging van auto matische wapens (vooral zware mitrailleurs) versterkt worden, indien de verzet-biedende massa sterk en mogelijk zelf van automatische wapenen voorzien blijkt te zijn. O. i. mag deze brigade in haar samenstelling als zoodanig echter niet gehinderd worden door een K. M. met bedienend peisoneel, dat bij een opmarsch (mogelijkheid van onverwachte aanvallen met het blanke wapen) beschermd en bij een eigen aanval uitgeschakeld dient te worden. Zij zal o i in de bestaande samenstelling1 K.- groep en 1 K.M.- groep door haar betrekkelijke weerloosheid tegen aanvallen als bovenbedoeld en door haar mindere mobiliteit, vooral bij beteugeling van het verzet aangeduid onder b, een onbruik baar geheel bij den patrouillegang en de daarbij te verwachten actie vormen. Zij kan derhalve in die samenstelling niet geschikt worden geacht voor het vervullen van haar primaire taak. 350

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 72