6. DE WERKKRING VAN DEN OFFICIER IN DE BUITENGEWESTEN. door A. C. ci. B. Deze voordracht werd gehouden op een bijeenkomst van officieren van het regiment en had hoofdzakelijk ten doel om speciaal de jonge officieren, die nog nimmer „buiten" geweest zijn, een over zichtelijk, beknopt en toch duidelijk beeld te geven van hetgeen in de buitengewesten van hen gevraagd zal worden en hetgeen hen daar te wachten staat. Waar uit den aard der zaak de beschikbare tijd slechts krap was toegemeten, moest ik mij bepalen tot de hoofdzaken en kon niet te diep op verschillende zaken ingaan. Om te beginnen moest de bespreking van het vernemen van de overplaatsing het inwinnen van inlichtingen de bestudeering van de geografische ligging van het aanstaande oord van bestem ming het vertrek van het Java-garnizoen de reis de aan komst op de gewestelijke hoofdplaats de voortgezette reis naar de nieuwe standplaats en meer dergelijke zaken die het bespre ken waard zijn, achterwege gelaten worden en werd aangevangen met de Aankomst op de plaats van bestemming. De ontvangst in een garnizoen in de buitengewesten, kortweg „post" genoemd, heeft altijd een bijzonder cachet. Ge zult in den regel allen c. q. met hunne dames aan boord, steiger of waar ook aantreffen om den nieuweling te ontvangen. Men wordt reeds met ongeduld verwacht. Verdere kennismaking en melding vervalt hier door gewoonlijk. Toch is het goed Uw nieuwen chef c. q. collega in den loop van den dag nog even te vragen of het noodig is U nog officieel te melden en tevens te informeeren of er meerdere per sonen op de plaats zijn welke ge nog niet ontmoette en waarmede het niettemin gewenscht is even persoonlijk kennis te maken. Ik heb hier in de eerste plaats het civiel-bestuur op het oog, waarmede het niet alleen gewenscht, doch uit een oogpunt van militaire be leefdheid ook noodzakelijk is officieel kennis te maken. Bovendien zijn er dikwijls nog andere notabelen ter plaatse, b. v. postchef, commies, alg. ontvanger, secretaris immigratie, douane-ambtenaar, niet-Europeesche hoofden enz. enz. welke het zèèr op prijs stellen als ge U even bij hen vertoont. Men kent U dan direct en dit is zeer bevorderlijk voor een vlotte gang van zaken waar ge zelf het 355

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 77