fanterie door het commando mogelijk, thans is door de invoering van de geweermitrailleurs en mitrailleurs het dikwijls noodig het commando te vervangen door een tactisch bevel, een tactische opdracht. Dikwijls moet zelfs het commando van te voren worden R. 1.25l.aangekondigd b. v. bij het voorwaarts gaan. c. Daardoor is men genoodzaakt tot een veel verder gaande africhting van manschappen en opleiding van brigade-commandanten dan vroeger. Gewezen wordt op de africhting met geweer, geweermitrailleur, handgranaat, pistool. Vroeger was het beheerschen van de commando's voor verspreiden en verzamelen, voor den sprong en het openen en eindigen van het vuur in het algemeen gezegd, voor de brigade-commandanten voldoende thans komt er heel wat meer kijken b. v. De brigade-commandant, die de geweerdragenden zijner brigade zoo snel mogelijk en met zoo min mogelijk ver- Q- V I. liezen in de vijandelijke opstelling moet brengen, ten einde 55(l)(2)daar de beslissing te bevechten, moet daartoe in de eerste plaats het vuur en de bewegingen zijner brigade goed weten te leiden en in de tweede plaats de resultaten van het eigen artillerie-, mitrailleur- en geweermitrailleurvuur en van het optreden van nevenafdeelingen weten te be nutten. d. De gevechtsvormen moesten worden veranderd, de lange tiraiïleurlinies moesten van het gevechtsveld ver dwijnen, daar zij het gunstigste doel voor de mitrailleurs, zoowel bij aanvaller als verdediger, vormden. Het schaak bordbeeld van de troepenopstelling ontstond en binnen de deelen van het schaakbord de harmonicaformatie, waarbij echter alle orde en regelmaat te loor moeten gaan. Alle dichte en regelmatige vormen moesten "vervallen de dichte omdat zij een prachtdoel vormen voor de automatische wapens, de regelmatige omdat zij door hun regelmaat in de onregelmatige natuur opvielen en dus gemakkelijk te herkennen waren. Alle berichten van hen, die het moderne gevecht zelf doorleefden, wijzen uit, dat dit vrijwel alle orde en regel maat vernietigt en de verbanden grooter dan een groep of zelfs halve groep, spoedig oplost, kortom een chaos schept. Die chaos moet in vredestijd worden beoefend, in zekeren zin georganiseerd (het doel aan eiken man bekend maken) en tot stelsel worden verheven. e. Zoo ontstond er door de verschillende bewapening en de specialiseering van de taak meer en meer scheiding, in kleine eenheden, kregen deze door de geweermitrailleurs een aanmerkelijke krachtsvermeerdering en werden de 285

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 7