ven Van recenten datum de „Wenken voor patrouilles" door van Mourik en de „Critische beschouwingen op de enz. door SnelL Een bestudeering van beide geschriften naast ons V. P. 1L. heett zeer veel nut. De beide heeren zijn het in vele opzichten niet met elkaar eens en ge zult goed doen beide lezingen in U op te nemen en waar noodig die methode toe te passen die Uw gezond verstand U voor een bepaald geval aangeeft, mits binnen de grenzen van onze voorschriften blijvende. Verder kan ik U slechts raden: Weest en blijft voorzichtig en bedachtzaam zonder bang of zwaai til end te zijn laat steeds Uw troep zich kenmerken door goede discipline, speciaal marschdiscipline. Dit heeft een goede moreele invloed op den troep en op den trein. Waag geen riskante ondernemingen als zulks niet noodig is, maar is het noodig, aarzel dan geen moment. Het succes hangt dan dikwijls af van de brutaliteit en voortvarendheid waarmede de commandant optreedt. Leef sober op patrouille, doch doe U niet te kortleef niet in overvloed terwijl Uw manschappen aangewezen zijn op droge rijst met ikan-grèk. Overnacht steeds in of in de onmiddellijke nabijheid van Uw brigade. Inspecteer vóór den afmarsch uit het bivak steeds Uw brigade zorg daarbij vooral op de uitrus ting van de brigade te letten, speciaal op het schoeisel en op de patronen. Laat Uw manschappen nimmer met nieuw schoeisel den marsch ingaan en doe dat zelf ook niet, want het leidt zeer zeker tot teleurstellingen (voetwonden, blaren enz.). Let steeds op de voeding van Uw militairen en van den trein en zorg dat het voedingge\d ook voor de voeding gebruikt wordt. Treedt steeds krachtig en doelbewust op, vooral als het gaat om machts vertoon, en onthoudt U van wreedheden of onbillijkheden jegens de bevolking van de streek aangezien dit meer kwaad dan goed doet. Laat door Uw manschappen steeds contant betalen wat zij van de bevolking koopen het leven ten koste van een land streek is immoreel en zet steeds kwaad bloed. Wees in het ge- ven van Uw bevelen en opdrachten aan kader en ondergeschikten steeds krachtig, vlot en duidelijk. Geef U steeds goed reken schap van hetgeen van U verlangd wordt en bepaal naar aan leiding daarvan Uw gedragslijn en laat U nimmei veileiden om andere doelen na te streven, zelfs al loopen deze momenteel dikwijls parallel met Uw opdracht. Indien ge overvallen wordt door een moeilijke, onvoorziene situatie, wijfel dan niet; handel snel, gebruik Uw gezond ver stand en verlies geen tijd met wikken en wegen. In een woord, DOE WAT Al blijkt het later minder goed of zelfs foutief te zijn, het is altijd beter om IETS te doen dan om NIETS te doen. Bij een actie beteekent stilstand achteruitgang en beoenk steeds dat de eerste klap een daalder waard is!! Wees steeds opgewekt, zelfs onder moeilijke c. q. hachelijke omstandigheden; het heeft een zeer goede invloed op patrouille en trein want juist in dergelijke oogenblikken zijn aller oogen op den com- 364

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 86