mandant gevestigd en Uw opgewekte houding, zonder overmoe dig of sombong te zijn, werkt schitterend! Geef met dan in. hóóg noodige gevallen tegen-bevelen, want het wekt wanorde. (Ordre contre-ordre-desordre). Praat veel met Uw ondergeschik ten zoowel kader als manschappen, óók over onderwerpen van niet-militairen aard. Uw meerdere ontwikkeling komt dan al Uw menschen ten goede. Stel ook belang in hun particuliere omstandigheden als zulks van pas komt. De bespreking van den patrouille-dienst in het algemeen zou niet volledig zijn als niet een enkel woord aan den trein werd gewijd. De trein is een zeer belangrijk integreerend deel van de pa trouille. Er zijn streken waar men onderweg, dus tijdens de pa trouille, voldoende kan fourageeren. Daar kan de trein dus tot een minimum beperkt zijn. Er zijn echter ook streken waar men alles moet medevoeren. In laatstgenoemde streken is de bewe gingsvrijheid van de patrouille zéér beperkt. Voor iedere dag langer uitblijven van de basis moet idem-zóóveel meer gewicht aan vivres medegevoerd worden. Hiervoor zijn weer ïdem-zoo- veel meer draagkrachten noodig welke weer hun dood gewicht aan eigen uitrusting en vivres mede te voeren hebben. De be kende berekening leert ons dat practisch op deze wijze slechts voor 18 a 20 dagen vivres medegenomen kan worden, daarbij rekenende op 4 dagen vivres bij den man. Tenzij op bepaalde plaatsen vivres-depots kunnen worden ingericht. Als draagkrachten wordt bijna uitsluitend gebruik gemaakt van de dwangarbeiders. Er zijn 2 absoluut onmisbare zaken in ons patrouille-leven op de buiten-gewesten en dat zijn dwangarbeiders en petroleumblikken. Zonder deze twee hadden we het nooit zoover gebrachtDe dwangarbeider is de ideaal-draagkracht en het petroleumblik het ideaal-pakmiddel. Over den dwangarbeider nog het volgende. Hij ressorteert onder het Departement van Justitie (Hoofd van Gevangeniswezen) en wordt voor militaire doeleinden geheel aan het Departement van Oorlog afgestaan tegen een bepaald regularisatie-bedrag. Dit en de verdere kosten van beheer en verpleging zijn oorzaak dat de dw. arb. nu niet bepaald een goedkóópe draagkracht is. Dit draagt het beheer in de buitengewesten op aan de Geweste- lijk-Militaire-Commandanten en deze op hun beurt delegeeren het zegginsschap aan de Plaatselijk-Militaire-Commandanten van de posten waar de dwangarbeiders ingedeeld zijn voor de pa trouillediensten. De regelen van het beheer zijn neergelegd in de Alg. O^er 1920 No 95A. Het is op een post wel zaak deze Alg. Order goéd te kennen. Wat betreft omgang mét en toezicht op de dwangarbeiders geef ik U in overwegingWees streng doch rechtvaardig, geen slapheid of zwakheid, doch behandel hen ook 365

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 87