als menschen, al zijn het veroordeelden en loopen er soms desperado's onder hen. Herhaaldelijk treft men ook zeer goede en buitengewoon handige krachten onder hen aan, die steeds gereed zijn U te helpen en bij te springen als de nood aan den man komt, die voor geen klein geruchtje vervaard blijken en U van zéér veel nut kunnen zijn. Ook op patrouille raad ik U hen humaan te behandelen, steeds hun vrachten gelijkelijk of in verband met hun lichaamsbouw en kracht te verdeelen, hen geen vrijheden toe te staan als het zich op eigen gelegenheid van de patrouille verwijderen om naar naburige passer of kampong te gaan en dergelijke meer, want zulks loopt vandaag of mor gen zèèr zeker op ongeregeldheden uit. Let vooral goed op hun voeding. Zij verrichten zware dragersdiensten en het lichaam dient dus de noodige Ausdauer mede te krijgen en zulks kan niet beter geschieden dan door sobere, krachtige, voldoende en goed klaargemaakte voeding. Het D. V. O. verstrekt zoowel in als buiten garnizoen een bepaald bedrag voor voedinggeld. Waak ervoor dat dit geld ook werkelijk ten behoeve van de voeding van den dwangarbeider wordt aangewend. Blijkt op gegeven moment dat het voedinggeld te hoog is, dan dient het teveel te worden teruggestort bij den kwartiermeester. Het voedinggeld in garni zoen is in den regel belangrijk minder dan op patrouille. Het verdient daarom aanbeveling om op de post of in het bivak behoorlijk me nage te doen voeren terwijl op patrouille door den brigade- patrouille-comandant zélf de noodige bons worden opgemaakt en ingekocht, rekening houdende met het in totaal voor de patrouille aankomende bedrag. In den regel moet de afrekening der voe- dinggelden van de dwangarbeiders aan den voet van het pa trouille-verslag worden opgenomen. Goede, degelijke en voort durende contröle op dit gebied is een eerste eisch Waak er ook voor dat de militairen van de brigade niet op kosten van den dwangarbeider medeëten teneinde zélf van hun voedinggeld over te houden. Zeer belangrijk in het beheer over de dwangarbeiders is de remissie. Dit staat speciaal vermeld in de hoogergenoemde Alg. Order 1920 No. 95 Hoofdstuk B. Ga dit tijdig en goed na, het is het aan U toevertrouwde belang van den dwangarbeider. Bereken de remissie goed, aan de hand van stukken welke van iederen dwangarbeider bij U berusten en van de gegevens, ver meld in hoogerbedoelde Alg. Order. Dien de remissiestaten tijdig aan den Gewestelijk-Militaire-Commandant in. Degenen die in het afgeloopen jaar gestraft werden, mogen niet voor remissie worden voorgedragen. Straf dus niet lichtvaardig want voor hem beteekent de straf niet alleen de 8 dagen eenzame opsluiting of 10 rottanslagen die ge hem laat toedienen, doch het beteekent meteen voor dat jaar zijn verlies van 3, 6 of 12 maanden remissie van straf. In zeer bijzondere gevallen wordt ook gebruik gemaakt van de vrije koelie als draagkracht. In het algemeen is dit echter 366

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 88