af te raden. Zij staan niet onder tucht, zijn niet zoo goed ge- voed en leggen het in Ausdauer af bij den dw. arbeider. ad A. II. b. De zuiver militaire patrouilles. Deze bewegen zich binnen het patrouille-ressort door den Gewestelijk Militaire Commandant aangewezen en krijgen hun, zuiver militaire, opdracht van den post-bivak-commandant. Um de goede verstandhouding met het Civiel-Bestuur niet in het gedrang te brengen, verdient het aanbeveling kennis te geven van de voorgenomen patrouille (wanneer- waarheen- doel). Wil men het toegewezen patrouille-ressort overschrijden dan dien men, zoo mogelijk tevoren c. q. telefonisch, machtiging daartoe te vragen aan den g. m. c. of indien zulks niet mogelijk was en de overschrijding urgent was, b.v. bij vervolging van personen die men op het spoor is, dan dient men zoo spoedig mogelijk die overschrijding te berichten aan den g. m.c. en aan het Civiel- Bestuur van den streek waar ge binnengegaan zijt, liefst als dit mogelijk is telefonisch vanuit een of andere tusschengelegen post of bivak. De opdracht voor de patrouille moet zuiver gesteld worden, liefst schriftelijk ter voorkoming van misverstand Het ver dient ten zeerste aanbeveling het uitgaan en de opdracht geheim te houden, vooral in streken waar nog actie is, want al merkt ge het niet altijd, ik geef U de verzekering dat de bewegingen van de „kompenie" nauwkeurig gadegeslagen worden en dat men precies weet waar die of die patrouille heengaat en met welke opdracht. Ook verdient het aanbeveling niet altijd rechtstreeks op Uw doel af te gaan. Vaste regels zijn hier echter niet voor te geven en moeten in ieder bijzonder geval bepaald worden. Het spreekt vanzelf dat e. e. a. ook van toepassing is op niet- zuiver militaire patrouilles welke hierna genoemd worden. ad. A. II. c. De patrouilles op verzoek van het Civiel-Bestuur. Dit zijn patrouilles welke door Assistent-Resident, Controleur, of Gezaghebber voor een bepaald doel gevraagd worden. Hierbij kan in algemeene trekken het het volgende opgemerkt worden Het civiel-bestuur verzoekt en stelt een doel (bij voorkeur schrifte- lijk en in tweevoud, waarvan één exemplaar aan den patrouille-com mandant en één exemplaar voor het archief van den postcomdt., zulks ter voorkoming van misverstanden). De detachements-com- mandant geeft de opdracht, waaraan dan een exemplaar van de doelstelling van het civiel-bestuur wordt toegevoegd, wijst de patrouille-comdt. aan en bepaalt de sterkte naar gelang van den aard van het doel. Kortom, de geheele technische uitvoering ligt dus in handen van den postcommandant. Het spreekt yanzelt dat van militaire zijde steeds de meest mogelijke vlotheid be tracht moet worden in het volvoeren van dergelijke verzoeken en dat het niet toelaatbaar is dat van onze zijde uitvluchtjes gezocht worden om aan dergelijke diensten te ontkomen. Zooals bekend is, kunnen de brigades voor dergelijke diensten in

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 89