lagere aanvoerders, zelfs de enkele man (de g. m. schutter b. v.) belangrijke personen, van wier juist of onjuist be sluit veel meer afhangt dan vroeger. Alleen van denkende personen valt heil te verwachten, niet van menschen- machines. G.V. I. B. v.De brigade-commandant die zich in de vuurlinie 55(3). bevindt, is de eerste, die de uitwerking van het eigen vuur op den vijand kan waarnemen; hij moet er dus on middellijk gebruik van maken, zonder op bevelen van zijn meerderen te wachten. G.V.I. Op een commando of teeken van den brigade-comman- 7U2). dant gaat de geheele brigade tot den stormaanval over. G. V. I. Het initiatief tot den stormaanval zal veelal door de 90(1). voorste brigade-commandanten worden genomen. Het infanteriegevecht van voor den oorlog, dat naar den vorm uit min of meer regelmatige lijnen bestond, waarbij de man zoowel wat zijn tactisch optreden als zijn vuur betreft, onder vrij nauwlettend toezicht van de onder aanvoerders stond en waarbij de taak van het lagere kader zeer eenvoudig was, is vervangen door een geheel ander beeld, een beeld van ongekende onregelmatigheid, waarbij het vooral neerkomt op het initiatief van den enkelen man en de handigheid en kennis van de onderaanvoerders. In weerwil daarvan mag de aanvoering niet verloren gaan, moet het gevoel van samenhoorigheid blijven bestaan, moet er een samenhang zijn, een band, dwingend tot samenwerking, wil de daad, het binnen-en doordringen gelukken. g. Niet meer tegenover de deelen van den vijand waar hij sterk is, maar tegenover de zwakke plekken moet alle stoot- en vuurkracht worden vereenigd om een opening te maken, waarvan de verdere uitbreiding de vijandelijke linie ten val moet brengen. En zoo is er meer. De stormaanval voorheen mocht niet worden gecom mandeerd door iemand lager dan de compagnies-comman dant; thans zal het initiatief daartoe veelal door de voorste brigadecommandanten worden genomen. De stormaanval voorheen kenmerkte zich door massalen inzet, troepen lawines, muziek, enz., thans schijnt de afstand tusschen de manschappen bij het binnendringen 5 a 6 pas te be dragen. De stormaanval is in zekeren zin gedegradeerd tot den laatsten sprong, waarbij in tegenstelling met den vroegeren stormaanval tijd en terrein moeten worden uitgebuit; geen seconde mag verloren gaan, geen centimeter dekking on benut gelaten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 8