en gij dan zélf niet in staat zijt het werk te verrichten c. q. met behulp van fourier of geschikt onderofficier. Zorg dus zelf gron dig op de hoogte te komen. Zijt ge zelf postcommandant en hebt ge een of meer luitenants onder Uw bevelen belast hen dan om beurten met een deel of de geheele administratie. Met het hierboven opgemerkte is tevens de puzzle opgelost wanneer ge slechts een fourier of geen administratief kader te Uwer beschikking krijgt. In de eerste plaats zult ge dan zelf moeten aanpakken. Een tweede vereischte is echter ook dat ge onder Uw militairen de goede krachten weet te vinden en die op de goede plaatsen weet te gebruiken. Ge moet als officier steeds de leiding en de controle in handen hebben en uit Uw personeel weten te halen wat erin zit. Dit werkt bovendien opvoedend op het kader dat leert zich toe te leggen op een bepaald onderdeel en daarvoor ook de verantwoordelijkheid leert dragen. Bedenkt echter ook, dat ge, vooral in den tegen- woordigen tijd, veelal met zeer jeugdig kader te werken krijgt. De menschen moeten het werk nog leeren. Onderwijs hen dus en maak hen geschikt voor hun taak en maak U niet kregelig of driftig als er eens iets minder goed gaat. „Waar gewerkt wordt, worden fouten gemaakt" zegt het spreekwoord. Tracht dus door voorbeeld en leiding de fouten tot een minimum te beperken. Uw technische en bijzondere kennis van algemeene orders, reglementen en voorschriften is daarvoor echter een eerste vereischte. Zorg dat Uw orders reglementen en voorschriften steeds „bij" zijn, doch laat ze niet bijwerken maar doe dat zelfhet is de beste methode om de wijzigingen goed in U op te nemen en vast te houden. Hiermede is de Infanterie- troependienst in zijn geheel, zij het dan ook slechts in hoofdlijnen, besproken. We komen nu tot de behandeling van ad. B. De militaire bijwerkzaamheden. Deze hadden we onder verdeeld in: I. Beheer van de Militaire-Societeit. II. Geniedienst. III. Materieel der Artillerie. IV. Militair geneeskundigen dienst. V. Veekraal, groetentuin, enz. ad. B. I. Het beheer van de militaire sociëteit is vastgelegd in de Algemeene Order 1919 No. 87. Deze order is zeer duidelijk en voorzien van de noodige modellen. Kijk een en ander na vóór dat ge werken gaat. Bemerkt ge afwijkingen in de bestaande boeken, meldt dit dan aan Uw chef onder verwijzing naar het betrekkelijke model en vraag nadere instructie. Zijt ge zélf post commandant, wijzig dan zoo spoedig mogelijk in overeenstem ming met de bovengenoemde order. Een gewestelijk-militaire- commandant die op inspectie komt, maakt zéér zeker aanmer- 371

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 93