een vel papier te noteeren en in het betrekkelijke kasboek te leggen. Hierop kan de tijdelijke vervanger dus doorwerken en dient deze dit zoo mogelijk nog nauwkeuriger en accurater te doen dan wanneer het een administratie onder eigen verantwoording geldt. Hiermede zijn de zuivere- en semi-militaire werkzaamheden, zij het dan ook slechts in groote lijnen, besproken, en gaan we over tot de behandeling van ad. C. De niet-militaire bijwerkzaamheden. Zooals reeds gezegd werd, zal hiermede in hoofdzaak het civiel-bestuur mede gemoeid zijn. Een zéér belangrijke arbeid wordt door den officier gepresteerd wanneer hij, naast zijn militaire functie, tevens belast is met het civiel-bestuur over een bepaalde landstreek. Het zou mij momenteel te ver voeren om dit onderdeel in de finesses uit te werken. Kort geleden verscheen, speciaal over dit onderwerp, een artikel van den heer Kaniess in het I. M. T. Het lezen van dit artikel kan ik U allen zeer aanbevelen. Uit den aard der zaak slaat dit artikel op spe cifiek Atjehsche toestanden. Mijn persoonlijke ervaring op gebied van het civiel bestuur mede te deelen, zou mij eveneens te ver voeren. Toch wil ik in grove trekken een en ander hieruit rele- veeren. De werkkring als gezaghebber eischt een zekere mate van souplesse en aanpassingsvermogen aangezien de civiele machine, om het zoo maar eens te noemen, ten eenen male zeer veel verschilt met onze militaire werkwijze. Als men het werk goed wil doen, dan eischt het enorm veel van Uw energie, doorzicht en werkkracht. Ge komt met vrijwel alle Departementen van Alg. Bestuur in aanraking. Ieder departement wil snel, accu raat, met spoed, met zéér veel spoed, bediend worden. In volgorde van belangrijkheid (de volgorde is van mij) noem ik hierBinnenlandsch-Bestuur, Financiën (waarbij de geheele belastingdienst) Justitie (rechtspraak-gevangeniswezen), Burger lijke Openbare Werken (wegen-bruggen-woningen enz.), In- en Uitvoerrechten en Accijnzen (behoort eigenlijk onder Financiën doch is zoo'n uitgebreid onderdeel, dat het wel afzonderlijk ge noemd mag worden), Onderwijs, Eeredienst en Nijverheid (scholen) Gouvernements Bedrijven (opium, zout, enz.), Marine. Laatst genoemde echter alleen bij zee- en rivierposten. Daarbij komt dan nog dikwijls het z.g.n. Zelfbestuur hetwelk een speciaal onderdeel van de bestuurmachine vormt, terwijl het conglomeraat van bevolkingsgroepen het geheel niet vereen voudigt. In den regel zal men te doen krijgen met Euro peanen, Chineezen, Arabieren c. q. andere Vreemde Oosterlingen, Maleiers c. q. andere geïmmigreerde Inlandsche bevolkingsgroepen en dan tenslotte nog de autonome bevolking. Iedere groep heeft zijn eigenaardigheden, met alles en met iederéén dient men re kening te houden. Bedenk echter steeds dat ge in de éérste plaats mi litair zijt, en dat Uw militaire werk er in geen geval onder mag lijden. 374

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 96