Zoo dikwijls wordt uit het oog verloren dat de benoeming van een officier tot (tevens) civiel bestuurder van een streek in ze keren zin een noodtoestand is, geprovoceerd door gemis aan orde, rust en veiligheid c.q. door een minder gunstige politieke toe stand van dien streek en dat dus het zwaartepunt van het bestuur van den militairen gezaghebber (fungeerend controleur) dus ge legen is in het scheppen van ordelijke toestanden en pas in de tweede plaats in het eigenlijke B. B. werk waarin wij ook geen opleiding kregen doch hetwelk wij ons zeiven in de practijk eigen moeten maken. Hiermede zou ik dit opstel in zijn geheel als geemdigd kunnen beschouwen ware het niet dat ik een enkel punt, alhoewel eigen lijk vallende buiten het bestek van het militaire onderwerp, nog even wilde belichten, en dat is het maatschappelijke leven op een post. Het maatschappelijke leven van den Officier (Officiers familie) op een buitenpost is iets wat dringend Uw aandacht vraagt. De wereld hangt nu eenmaal van kleinheden aan elkaar en het posten leven maakt daar geen uitzondering op, integendeel Zorgt in houding en manieren nimmer aanstoot te gevenvergeet nimmer Uw opwachting c. q. bezoeken te maken bij de personen (familie's) die daarvoor in aanmerking komen en breidt ze des noods uit tot die personen welke op grootere plaatsen daarvoor niet in aanmerking zouden komen (commies, douaneambtenaar, nostchef, algemeene ontvanger, voorname handelaren, administrateur volksbank en dergelijke). Zijt ge met een hooger B. B ambtenaar ter plaatse of is deze ouder, geef hem dan de egards die hem toe komen. Dit bevordert de goede verstandhouding zeer en kost ner saldo weinig moeite. Hebt gij of Uw echtgenoote liefhebberijen als daar zijn schrii ven-teekenen- schilderen- literatuur-fotografie-bloemen- mu- ziek-batik-pluchetwerk- lesgeven aan Uw kinderen-en dergelijke meer, dan kan ik U niet beter raden dan deze liefhebberijen in geen geval te laten schieten, doch integendeel zoo mogelijk deze nog intenser te beoefenen. De afleidingen die ge hebben kunt in Java-garnizoenen zult ge opeen post moeten missen. Hoe meer liefhebberijen ge er dus buiten op na houdt hoe be- Het gaat niet aan om U op een post te onttrekken aan alge meene verplichtingen als lidmaatschap van de societeit de lees trommel de contributie voor de muziek (al komt deze maar tweemaal per jaar op Uw post), straatverlichting, noodleniging bij natuurrampen en dergelijke. Vergeet met dat ge op een post o-een gemeente-belasting en in den regel veel minder personeele- belasting betaalt. Ook hierin moeten wij het voorbeeld geven Het behoeven immers geen gróote bedragen te zijn waarvoor ge inteekent? Laat echte doorvoelde kameraadschap en plichtsbe trachting steeds Uw daden leiden. 375

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 97