Het psychologisch moment in het gevecht viel samen met den stormaanval van korten of zeer korten duur. Het is thans verplaatst naar het binnen- en doordringen, een lange, soms zeer langdurige periode. Het gevecht der infanterie is veel ingewikkelder gewor den dan vroeger en de eischen, welke men aan de infan- terie-commandanten zoowel hoog als laag moet stellen zijn veel en veel zwaarder geworden, terwijl ook van den enkelen man soms zooveel gevraagd wordt dat eene zekere (beperkte) specialiseering bij de opleiding onmogelijk achterwege kan blijven (g. m. schutters, helpers, hand langers, telefonisten, seiners, verkenners [terrein, vijand, lucht] ordonnansen, waarnemers). Met uitsluitend flink en krachtig optreden, zonder behoorlijke kennis, komt de infanterie-aanvoerder en ook de eenvoudige soldaat er niet meer. a d 2. Door de motorische beweegkracht bij de artillerie werd het gebruik van zwaardere kalibers uitgebreid en werden de beschikbare munitie-massa's grooter, de moge lijkheid tot snellere verschuiving van grootere artilleriedeelen werd geschapen; de verbinding tusschen de batterijen en vliegtuigen maakte het vuur op aanzienlijke afstanden mogelijk. Geperfectioneerde schietmethoden met gebruik maken van daginvloeden, getrianguleerde en berekende hoogtepunten e. d. maakten het mogelijk vuur te brengen op plaatsen en oogenblikken, waar men zulks naar de vroegere ervaring, niet zou verwachten. Die invloed van de artillerie (hoe veelheid, kaliber, dracht) op de tactische vormen der G.V.I. infanterie in den bewegingskrijg blijkt uit een steeds 20-23. uitgebreider échelonneering reeds op aanzienlijken afstand van den vijand beginnende (106 KM.) en in het gebruik van smalle zich bewegende vormen, een rij of dubbelrij. De meest ver gaande veranderingen in de voorste linie's zijn evenwel toe te schrijven aan de mitrailleurs. Terwijl wat mitrailleurs en artillerie betreft een moment van stilstand in de ontwikkeling te bespeuren valt en men in eigen boezem met ijver en succes bezig is het bereikte te perfectioneeren, is dit met vliegtuig, gas, rook, tanks en verbindingsmiddelen geenszins het geval. Vallen ten aanzien van het gebruik van mi trailleurs en artillerie bepaalde vaste beginselen vast te stellen, voor de andere strijdmiddelen is zulks gelet op den ontwikke lingsgang uiteraard buitengesloten. Het is niet wel mogelijk dat de reglementen daaromtrent voortdurend „bij" zijn, evenmin de zgn. „nasla"boeken. Vandaar dan ook dat deze (aanbevolen wordt „Die Truppen- führung" door von Cochenhausen) in kleine oplaag verschijnen 287

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 9