patrouilles benutten dan het vuur tot terreinwinnen en het terugzenden van berichten, de vuurpauzen tot waarneming. Elke patrouille moet een bepaalde opdracht hebben; de 28. aanvoerder die een patrouille uitzendt moet precies aan geven, wat hij wil weten. Elk man van de patrouille moet begrepen hebben, waarom het gaat, opdat ook bij een uit vallen van den patrouille-commandant het doel wordt bereikt. Naast de verkenning door patrouilles staat steeds de ver kenning door waarneming, d.i. met den schaarkijker en den kijker. Dit zijn de verkenningsmiddelen van de infanterie; verkenning met den kijker kan patrouilles uit sparen. Het inrichten van den waarnemingspost is reeds besproken. Een voortdurend vaststellen van hetgeen van den vijand wordt waargenomen zonder steeds en dadelijk het vuur tegen onderkende vijandelijke doelen te openen geven meest een voortreffelijk beeld over de vijandelijke maatregelen. Op de bestrijding komt het eerst aan in de beslissende oogenblikken, b. v.In een boschje wordt een druk ordonnansenverkeer waargenomen; de aanwezigheid van een staf wordt aldaar vermoed. Men laat hem er blijven en richt misschien bij den storm daarop een vuuroverval om zoodoende op het beslissende gevechtsmoment de vij andelijke aanvoering schaakmat te zetten. Was elke af zonderlijke ordonnans, die zich vertoonde beschoten, dan was de vijand gewaarschuwd en had men hem later niet zoo kunnen pakken. Zoo moet dus de bataljons-commandant beslissen, in hoeverre de resultaten der waarnemingen dadelijk tegen maatregelen of vervolledigende verdere waarnemingen ver- eischen. De compagnies- en sectie-commandanten G.V.I. moeten er, evenals de patrouilles, steeds 85; 103; aan denken de resultaten der verkenningen 46. te melden aan hoogerhand, zoowel om trent den vijand als over het terrein. Een volledig inzicht betreffende den vijand brengt altijd alleen het gevecht. Het mag niet worden geschuwd om A.T.v. een inzicht te krijgen. Zulke geweldadige verkenningen 27(3). kan het bataljon met de middelen, waarover het beschikt, zelf uitvoeren. In 't bijzonder in voorhoedeverband zal het zulke opdrachten dikwijls uit eigen beweging moeten uitvoeren. Ook tijdens de nadering kan zulks wel eens aanbeve ling verdienen, b.v. om vast te stellen of men met voor stellingen te doen heeft, c.q. met een gordijnopstelling. Op grond van de overweging dat verkenning dikwijls een gevecht vereischt, worden meestal verkenningspatrouilles 404

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 14