van hoogerhand getroffen voor het onderhouden van het verband ten behoeve van het geheel, onthett een troepen- afdeeling nimmer van de op haar rustende plicht om daar voor zelf te zorgen. Het onderhóuden van verband van niet in gevecht zijnde afdeelingen, reserven b.v., met voor- en zijwaarts zijnde afdeelingen, schijnt niet die moeilijkheden op te leveren. In het regiment treft de regiments-commandant maatre gelen voor het onderhouden van het verband tusschen de voorste bataljons; hij wijst daartoe per bataljon een groep of een brigade aan, het geheel onder het bevel van een officier. Onafhankelijk daarvan kan de bataljons-commandant nog bevelen geven voor het verband, b.v. door de vleugel-com pagnieën op te dragen langs de strookgrenzen van het bataljon een patrouille te zenden tot het, onder houden van het verband, tevens als een soort politiepatrouille, welke eigen en andere troepen op grensoverschrijding at tent maakt, terwijl voor het verband binnen het bataljon, de opleiding zoodanig moet zijn geweest, dat het verband (ook b.v. langs de binnengrenzen der compagnieën) vanzelf tot stand komt en hiervoor geen nadere bevelen van den O.V.l. bataljons- commandant meer noodig zijn. Persoonlijk 34/2/ verband opnemen bevordert de samenwerking. Evenals aan het bevelen voor „beveiligen en ondersteunen" ten slotte een einde komt is zulks ook het geval met het geven van bevelen omtrent verband, verbinding, verkenning, beveiliging. De verplichtingen ten aanzien daarvan 'dienen de kleinere eenheden uit eigen beweging na te komen, zulks moet niet meer worden bevolen. VI. VERRASSING. Onder verrassing verstaat men eene bestrijding van den A.T.V. vijand op een oogenblik of op een plaats, dan wel met 167b. nieuwe strijdmiddelen en onbekende oorlogswapenen of met eene andere strijdwijze, als hij niet verwacht had. Aan elke gevechtshandeling moet een streven naar ver rassing ten grondslag liggen; zonder verrassing zijn groo- O. V. I. te gevolgen moeilijk te verkrijgen, terwijl met verrassend 14(3). optreden groote resultaten kunnen worden bereikt. De verrassing heeft niet alleen uitwerking in den aan vang van de actie, doch werkt gedurende* het geheele ver loop daarvan door, hetgeen geldt tot voor de kleinste eenheden, tot zelfs voor den enkelen man. De verrassing schept gunstige gevechtstoestanden, hindert den vijand in de uitvoering van zijne vooraf beraamde 407

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 17