plannen, beïnvloedt diens moreel. Zij dwingt hem om zon der voldoenden tijd van voorbereiding nieuwe maatregelen te treffen, terwijl het onzeker is of de daartoe gegeven bevelen nog tijdig hunne bestemming bereiken. De verwarring, A.T.V. welke daarvan het gevolg is doet het moreel van den vijand 167 b.d, dalen, zoodat een paniek het gevolg kan zijn van eene e. geslaagde verrassing. De verrassing kan de voordeelen verbonden aan over macht, zoowel wat personeel als materieel betreft, te niet doen en spaart verliezen uit. O. V. I. Iedere aanvoerder, zelfs die van de kleinste onderdee- 44 (2); len (mitrailleur, geweer- en geweermitrailleur-groep) moet 157(3); er daarom steeds naar streven verrassend op te treden, ter- 39 (3); wijl elke man zulks ook moet doen (jagerschot, opspringen 82 (l); en neervallen, stormloop, tegenstoot, handgemeen); de 176 (1). vuuropening moet, waar mogelijk, een verrassend karakter R-l. dragen. 251(3); Noodzakelijk is het zoowel bij den aanval als bij de 265,(4). verdediging alle voordeelen van het terrein te benutten, zich steeds (in bivak, op marsch en in het gevecht) aan het zicht van den vijand te onttrekken en ruimschoots maskeering toe te passen. De hoofdfactoren voor het slagen eener verrassing zijn a. geheimhouding, ook zoolang mogelijk voor de eigen aanvoerders en troepen, welke aan de actie zullen deelnemen b. het verbergen van de maatregelen (troepenverplaatsin gen in den nacht, troepen uit andere oorden, de ver kenningen niet doen opvallen); c. vlugge opeenvolging van de handelingen, welke de verrassing tengevolge moeten hebben d. plotseling uitvoeren van een verrassende handeling e. inzetten van voldoende troepen om niet door zwakke krachten van den vijand de uitvoering van de verras sende handeling vertraagd te zien. Aangezien de geheimhouding de voornaamste factor is tot het oogenblik, waarop de uitvoering een aanvang neemt, moeten de maatregelen tot geheimhouding met de meeste zorg worden genomen en met de grootste gestreng heid worden doorgevoerd. Het uitgeven en overbrengen der bevelen voor de verrassende maatregelen moet met de meeste zorg geschieden. In die bevelen wordt niet het geheele plan vermeld, slechts datgene wat het betrokken onderdeel* beslist moet weten. Voor personen, die in 's vijands handen vallen, is zwij gen eerste plicht. Gewaakt moet worden tegen het gebruik van verbindings middelen, welke den vijand tot medeluisteren in staat 408

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 18