stellen. Moet men ze gebruiken dan is groote voorzich tigheid geboden. Het streven naar verrassing zal steeds gepaard moeten gaan met den vasten wil om van de uitwerking der ver rassing met aanwending van alle krachten gebruik te maken. Heeft de vijand tijd om zich te herstellen, dan is het gunstige oogenblik voorbij. Veel hangt hierhij af van den durf en de besluitvaardigheid van den aanvoerder in de eerste linie. De aanvaller heeft door zijn vrijheid van beweging de A.T.V. meeste gelegenheid tot verrassing, trouwens de geweldige 147 (2). toeneming van de kracht van het vuur van den verdediger dwingt hem er wel toe, ten einde zoodoende den verdedi ger steeds opnieuw te hinderen in het juiste gebruik van zijn wapens. De aanvaller moet er naar streven den verdediger tot op het laatste oogenblik in het onzekere te laten omtrent het punt waar hij de beslissing wil zoeken. In den bewegingsoorlog wordt de verrassing, welke daarbij een voorname rol speelt, het best gewaarborgd, wanneer bewegingen en verkenning doelmatig worden ver borgen gehouden, het besluit snel wordt genomen en krachtig uitgevoerd. Is de vijand reeds in den een of anderen vorm tot de verdediging overgegaan, dan is een volkomen verrassing dikwijls niet mogelijk, doch dan moet de verdediger over het aanvalsfront, het tijdstip en het gekozen aanvalspunt zoolang in het onzekere worden gehouden, dat hij niet meer terechtertijd zijn krachten kan groepeeren of zijn reserves aanvoeren. Wijziging van de voorbereiding met artillerievuur, kortstondig massavuur en een onverwachts uitbreken van de infanterie schokken hem en verlammen zijn weerstandsvermogenhet benutten van duisternis (nachtmarschen), het ochtendgloren, natuurlijke of kunst matige nevel en regen kunnen de bloedige verliezen van overdag uitsparen. De duisternis eigent zich bijzonder voor verrassingen. De verdediger zal om den aanvaller te verrassen zijn verdedigingsmaatregelen, in 't bijzonder de voorste verdedigingslijn en de opstelling van zijne reserves, door een doelmatige aanleg en opstelling (automatische wapens), zorgvuldige maskeering, talrijke schijndekkingen, verande ringen in de stelling en opstelling van gevechtsvoorposten trachten verborgen te houden. Gaat dan de vijand tot den aanval over, dan vindt hij bij verrassing geen tegenstand op plaatsen waar hij die verwacht had en waarop hij wellicht veel munitie heeft 409

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 19