Of om een ander geval te schetsende vijand heeft zich in een zeer sterke stelling ingericht met het doel om van daar uit tot het offensief over te gaan. Hoe is nu de toestand van de eigen partij, wanneer deze van zijn op 10 K. M. vooruitgeschoven cavalerie het sobere bericht van „op vijandelijke infanterie gestooten" ontvangt. Ook in dit geval wordt ontplooid, terwijl men geen flauw ver moeden heeft van de sterke stelling welke de vijand heeft inge nomen. Op heel veel veine moet men hopen om onder deze omstan digheden te kunnen verwachten, dat de wijze van ontplooiing in verband met den toestand, waarbij de terreinvoordeelen uiter aard aan 's vijands zijde, de meest gunstige zal zijn. A. In de eerste plaats zijn we hierin door onze voorschriften gebonden en in de tweede plaats verwacht gij te veel van de resultaten van verkenning op grooteren afstand. De wereldoorlog heeft anders geleerd. I. Onze voorschriften schrijven deze schematische, starre wijze van het optreden eener troepenmacht zeer zeker niet voor. Het A. T. V. is erg beknoptdoch een star en schematisch optreden is er toch nooit uit te halen. Reeds in het Voorbericht kan men lezen: „een toepassing, welke zich niet richt naar schema's of modellen''; dat is toch duidelijk genoeg. Het is niet mijne bedoeling onze tactische voorschriften te bespreken, doch ik kom er tegen op opzet en verloop van de oefeningen zooals deze sedert de laatste jaren veelvuldig worden gehouden, aan het A. T. V. te willen wijten. Ja, somwijlen neemt men zelfs aan, dat de vijand genoegzaam bekend is met onze wijze van optreden om daarop zijne maatre gelen te kunnen gronden. Het is geen compliment voor onze aanvoering. Maar nogmaals dat het schematische, het starre, het elke keer weer op dezelfde wijze handelen een gevolg is van onze tactische voorschriften ontken ik ten sterkste. Naast de kennis van de voorschriften is tactisch inzicht noo- dig, en wanneer dat laatste ontbreekt, kunnen de voorschriften daarin niet voorzien. Uit geen onzer voorschriften kan ik in de daarin neergelegde beginselen een algemeen recept ontdekken, dat moet worden op gevolgd, teneinde zich van de overwinning te verzekeren. Waar het A.T.V. duidelijk zegt, dat te velde geen normale ge vallen bestaan, kan er ook geen normale oplossing zijn, die voor alle gevallen geldt. Dat het steeds toepassen van een bepaald systeem niet juist kan zijn, leert ook de wereldoorlog. Als een van de hoofdoor- 413

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 23