A. De Indische terreinen zijn anders niet gunstiger dan de meeste Europeesche voor het gebruik van cavalerie en ook het arme wegennet niet bepaald bevorderlijk voor een gemakkelijk en snel verplaatsen van het ruiterwapen. I. Maar dat is weer eene heele andere questie, die ook wel van belang is maar die hier niet ter sprake komt. Het beginsel dat cavalerie-verkenningen op grootere afstanden in onze verhoudingen niet meer mogelijk zijn, berust op de ervaring uit den wereldoorlog. Het verkennen op grootere afstanden eischt volgens die er varing, het inzetten van een zoodanige gevechtskracht, welke men onze zwakke cavalerie niet kan toekennen. Op het Westfront werd steeds op weerstand gestooten, steeds moest gevechtskracht worden ingezet, waar en wanneer men voorwaarts ging om verkenningsresultaten te verkrijgen. Denk U nu de Indische divisie (of die van den vijand) in opmarsch langs één marschweg. De toestand is immers geheel verschillend. Maar ik geef toe, dat het Indisch terrein nu de moeilijkheden brengt, of ook groote voordeelen zal verschaffen, het is echter wederom de kunst het terrein te benutten A. Onze cavalerie is te zwak om geheel zelfstandig, zonder op ondersteuning van infanterie te kunnen rekenen, haar verkennen de taak te verrichten. Ook van de resultaten van officierspatrouilles is niets te verwachtende ordonnansen met de berichten komen zelfs niet door. I. Blind zijn is voor den bevelhebber wel de zwaarste handicap welke hem kan worden opgelegd. De pogingen hem weer ziende te maken na te laten, omdat dit de moderne beginselen verlangen, is mij te modern. Voor den bevelhebber is het zelf zien vrijwel uitgesloten, voor Napoleon bestond de mogelijkheid het slagveld te over zien en zijne besluiten naar aanleiding van zijne persoonlijke waarnemingen te nemen. Dat is uit Maar het waarnemen blijft noodig, willen juiste bevelen kunnen worden gegeven. De nos jours, le Chef dispose de communications et de trans missions telles que, pour peu qu'il ait le sens de l'organisation, il lui est loisible de devenir effectivement un Argus aux cent yeux. Certes, lunettes, ballons, avions, automobiles, télégraphe, télé- phone, T. S. F. que de ressources inédites a la disposition du commandement actuelImaginez un instant Bonaparte disposant d'un pareil outillage. Gibernes d'arfilleur. 419

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 29