nimmer voortdurend en overal het overwicht in de lucht kunnen hebben. Zulks als gevolg van de snelle, verrassende wijze waarop de vliegtuigen kunnen nade ren. Voor het vijandelijk luchtwapen mag vooral geen overdreven vrees gekoesterd worden. Deze moet men den menschen uit het hooid praten. Hoofdzaak is dat de nadering van vliegtuigen tijdig wordt gemeldvoor dezen waarschuwingsdienst zullen 38 (2). zoo noodig bijzondere maatregelen moeten worden getroffen. Hiervoor wordt aanbevolen het bezigen van luchtver- kenners, die daartoe zijn opgeleidverstandige, kalme personen met scherpe oogen, liefst met kijkers uitgerust, die speciaal geoefend worden in het herkennen van de silhouetten van eigen en van vijandelijke vliegtuigen, in het kiezen van daarvoor geschikte waarnemingspunten, waar noodig uit eigen beweging (b.v. bij den overgang van de marschcolonne in de ontwikkelde formatie, bij halt houden en bij rusten tijdens den marsch, enz.)over de silhouetten van eigen vliegtuigen dient steeds, ook in vredestijd, te worden beschikt, over die van vijandelijke vliegtuigen in oorlogstijd. Op marsch blijven de luchtverkenners bij de com pagnie marcheeren c.q. op korten afstand daarvan. Bij luchtaanvallen blijven zij waarnemen. Tijdens halten en rusten moeten zij zich opstellen op punten, een onbeperkt uitzicht naar alle zijden op de hemelruimte gevende. Bij den aanval handelen zij als gevechtspatrouilles c.q. nemen deze hun taak over. Wordt er gevochten dan nemen zij dus ook geen deel aan den strijd, maar blijven zij de lucht verkennen vooral bij den aanval op korten afstand en tijdens het binnen- en doordringen moet daar aan worden gedacht, omdat de aandacht dan zoo gemak kelijk door den strijd op den grond wordt afgeleid, zulks te meer waar in de komende oorlogen de verschijning van laagvliegers in groote getale in die periode zeer A.T.V. zeker mag worden verwacht; laagvliegers (10—30 M.) die 146(6). vooral in onze terreinen ongemerkt tusschen de bedekte complexen zullen trachten door te komen om dan plot seling met groote snelheid en op korten afstand te ver schijnen. Wordt er dekking genomen tegen bommen en mitrailleurvuur uit vliegtuigen dan blijven de luchtverken ners waarnemen. Bij de verdediging en in kantonnementen wordt opgetreden als bij rusten. In kantonnementen moet bij de indeeling van de luchtverkenners rekening worden gehouden met de door den kantonnements-commandant getroffen maat regelen ten behoeve van de beveiliging tegen luchtaanvallen (vliegtuig-alarmeeringsposten).

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 2