lijke richting marcheerde. Het op deze wijze ontstane gat werd gedicht door het Vie Leger Korps bij Rossignol en het XVIIIe Reserve Korps bij Neufchateau. Dit laatste korps schoof direct na ontvangst van het bevel een voorhoede vooruit naar Neuf chateau, waaruit Fransche Cavalerie op 20 Augustus werd ver dreven. Het Corps Colonial (-de 2e Div., welke als Leger-reserve op trad), rukte op met de 5e Gemengde Brigade over Suxy en de 3e Div. over Rossignol, beide met einddoel Neufchateau. Uit het voorafgaande zal het evenwel duidelijk zijn, dat de 3e Div. Neufchateau nimmer zal bereiken, daar het nabij Rossignol zal stooten op het Vie D. L. K.alzoo verschijnt de 5e Gemeng de Brigade alléén voor Neufchateau en ontmoet daar heteeheele XVIIIe Res. K. icigwieeie De 5e Gem. Brig. bereikte na een nachtmarsch van rond 30 K. M. op den 21 en Qérouville en omgeving; kleine gemengde detachementen werden vooruitgezonden om de legering te dekken (.kaart IV). Op den 22en komt het bevel tot voortzetting van den marsch naar het Noorden, uitgegeven door het Leger Korps, aan welk bevel de volgende inlichtingen omtrent den vijand zijn ontleend 1. Het Corps Col. heeft slechts ruiterpatrouilles van de 3e en 8e Cav. Div. voor zich, terwijl de omgeving van Paliseul en Bertrix onbezet zijn 2 De vijand trekt naar het Noord-Westen en verschanst zich achter de Lesse. Hierop baseert de Brig. Cdt. zijn marschbevel, waarin 2 Bats. van het 23e Reg., waarbij het pel. Cav., als voorhoede worden aangewezen. Het uur van afmarsch van de hoofdmacht is 7 u.25 v. m. van les Bulles de geheele colonne is ongeveer 6 K. M. lang. Zóó zeker zijn de troepen van hun marschdoel, dat te 11 u. v. m. zal worden bereikt, dat de meesten slechts een hoogst eenvoudig ontbijt gebruikenin Neufchateau zullen zij hun hart wel op halen! De marsch wordt telkens vertraagd door vijandelijke Cav., die in de bosschen verscholen, eenige schoten lost en verdwijnt; verliezen worden niet geleden en dank zij het voortvarend op treden van de spitscompagnie is men om 11 u. op 3 K. M. van Neufchateau verwijderd (hoofd hoofdmacht). De kerktoren is te zien, maar men voelt zich niet geheel gerust, daar de ruiters steeds stoutmoediger optreden en een vliegtuig boven de colonne cirkelt. 424 1) De 5e Gem. Brig, bestond uit het 21e en 23e Reg. Koloniale Inf. 3 Bats. elk a 4 Cien. en 1 sectie van 2 mitrs), een Afd. van 3 Battiin. 75 m. M. 1 Cie Genie (a 2 secties) en 1 pel. Cav.; totaal 6000 bajonetten, 12 vuurmon- den, 12 mitrs,, 25 sabels en 100 man genietroepen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 34