De voorhoede is Montplainchamp gepasseerd, (zie schets 1) een dof gerommel, dat reeds lang werd vernomen kan thans worden herkend als afkomstig te zijn van een groote voertuigen colonne, welke zich schijnbaar van Neufchateau in de richting van Bertrix beweegt. De Spits-cdt., ziende dat de weg plotseling naar het Oosten afbuigt, waardoor de colonne de linker flank aanbiedt aan de troepen, welker voertuigen gehoord worden, besluit de heuvel West van Neufchateau te bezetten. Dit bevel wordt door ingrijpen van den Bat. Cdt., die heeft vernomen, dat de geheele colonne is opgesloten door het herhaalde oponthoud en nu elke verdere vertraging wenscht te voorkomen, verhinderd. Echter als de Bat. Cdt. weder verdwenen is, zendt de Spits-cdt. tóch 1 sectie naar bovendeze ziet de laatste voertuigen in het bosch links verdwijnen, maar heeft nog gelegenheid het vuur te openen op een rustend eskadron Cav., waarvan de paarden al spoedig in alle richtingen zijn gevlucht. De spits marcheert verder, voorbij de beide alleenstaande woningen, tot op 500 M. van de stad, waar een krachtig geweervuur verder oprukken onmogelijk maakt. De Kol. Nèple, Cdt. van de voorhoede, begeeft zich persoonlijk naar voren, doch het vuur, dat nu ook uit het Bois d'Ospot komt, dwingt hem bij de zooeven genoemde huizen halt te houden hij richt daar een Co. P. in en laat de overige afdeelingen op komen. Achtereenvolgens komende troepen worden nu op zijn last en naar de behoefte van het oogenblik, ingezet op den heuvel West van de stad, dan wel tegen het bosch, echter met resultaat, dat de ingenomen stellingen kunnen worden behouden, doch geen duimbreed terrein wordt gewonnen. Om 12 u. des middags zijn beide Bats. geheel ingezet op een front van 2 K. M., naar het Noorden en Noord-Oosten gericht. De onderdeelen zijn zwaar vermengd, vele Cdtn. zijn gesneuveldhier en daar vechten geïsoleerde groepjes, zooals dat van den Kap. Triol, bestaande uit de resten van 3 Cien.welke aan een aanval op het Bois d'Ospot hebben deelgenomen, doch door groote overmacht later weder uit het bosch zijn verjaagd; dit groepje vormt de eenige schakel tusschen den Kol. Nèple met zijn troepen en de hoofd macht, die nabij het gehucht Hosseuse is opgemarcheerd. De Generaal Goullet, die zich bij Montplainchamp een opstel lingsplaats heeft gekozen, heeft nog geen enkel bericht gehad; zijn meening is nog steeds, dat de voorhoede vecht tegen ruite rij het verwondert hem, dat het oponthoud zoo langdurig is, maar daar Neufchateau zijn einddoel vormt voor vandaag, maakt hij zich niet bezorgd. 425 Ter overdenking geven wij hier een schets van den toestand om 1 u. n. m. (schets 1), het uur, waarop de hoofdmacht bezig is zijn opstel lingen in te nemen. De lezers moeten evenwel bij het lezen van hfdst. II bedenken, dat deze situatie den Generaal geheel onbekend is; het terrein is door het hooge koren, dat nog te velde staat, weinig overzichtelijk, terwijl bovendien een deel van de actie zich afspeelt in

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 35