Tot de hoofdmacht behoort het Bat. Moreau, het le Bat. van het 21e Reg., welks gevecht wij willen volgen. Dit Bat. heeft een zeer goeden naam; trouwens het Corps Colonial de „marsouins" van Parijs, heeft oorlogservaring, de Reg. Cdtn. zijn oudgedienden, alle officieren, onderofficieren en soldaten hebben het kruit reeds gero ken in Noord-Afrika tegen de Bedouinen en de „Pavilions Noirs". II. HET BEVEL VOOR DE HOOFDMACHT. Kort nadat de laatste troepen door den Kol. Nèple zijn ingezet, komt de verbindingsofficier van het 23e Reg. zich melden bij den Generaal. Van hem verneemt de Brig. Cdt., dat de Voorhoe de ernstig in gevecht is met een veel sterkeren vijand. Tegen den wil van den Generaal is nu een gevecht ontbrand, waarvan de uitslag niet is te voorspellen. De voorhoede in den steek la ten, 2 Bats. van de 6, is natuurlijk niet mogelijk; bovendien luid de de order „de vijand aanvallen, waar hij wordt ontmoet", al- zoo de hoofdmacht zal ingrijpen. „Montplainchamp, 22 Augustus, 12 u. 30 n. m. I. De voorhoede is Zuid van Neufchateau op den vijand gestoo- ten en is geheel ingezet moeten worden. II. Het plan van den Brig. Cdt. is, om Oostwaarts te rukken en vandaar naar het Noorden te stooten, met het doel om de voorhoede te ontlasten en tevens om het ingrijpen in het gevecht van de 3e Div. mogelijk te maken. III. Daartoe Het laatste Bat. van het 23e Reg. komt ter beschikking van den Reg. Cdt.als het 23e niet verder voorwaarts kan komen, moet het ter plaatse stand houden. Het 21e Reg. (2 Bats.) valt het Bois d' Ospot aan en rukt zoo mogelijk door tot aan den heuvelrug Oost van Neufchateau. Een Bat. te mijner beschikking als reserve nabij Grapfontaine. IV. De artillerie zal den aanval steunen door: le de vijandelijke artillerie te bevuren, welke thans tegen het 23e Reg. is ingezet; 2e den Zuidrand van het Bois d'Ospot onder vuur te nemen, om het voorwaarts gaan van het 21e Reg. mogelijk te maken. V. De Cie. Genie maakt een colonneweg voor verdubbeling van het Noordelijke deel van den weg in het Forêt de Basse-Heveau en bereidt een opname-stelling voor in den Noordrand van dat bosch. VI. Het half-peloton Cav. verzamelt zich Zuid van Grapfontaine. VII. Mijn Co. P.: de driesprong West van Hosseuse. De Generaal Cdt. van de 5e Koloniale Brig, (w. g.) Goullet." 426 het ravijn van de beek of aan het gezicht onttrokken is door de voor uitstekende punt van het Bois d' Ospot.

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 36