III. HET PLAN VAN DEN CDT. VAN HET 21e REG. De Kol. Aubé, Cdt. van het 21e Reg.was zelf op verkenning uitgegaan en reeds tot de conclusie gekomen, dat de aanval op het Bois d'Ospot vanuit de boschjes Oost van Montplain- champ wel mogelijk was. Hij geeft de volgende bevelen mondeling uit: „Het Bat. Moreau (Ie) bezet de heuvels in het Oosten met mitrailleurs, waarbij een kleine dekking, front Noord-Oost. De rest van het Bat. neemt deel aan den aanval. Wanneer het Bat. Moreau zóó ver is opgerukt, dat de bosch- rand goed onder vuur kan worden gehouden, zal het Bat. Rey- mond (lie) ten aanval trekken West van het Bat. Moreau. Ten slotte zullen beide Bats. door een bajonetaanval het bosch veroveren. Ik zal deze aanval zelf leiden. Het Bat. lbos (Ille) komt ter beschikking van den Brig. Cdt." 427 Het is gewenscht dit bevel nader te beschouwen, daar het den grond slag vormt van het plan van den Cdt. van het 21e Reg. Kanonvuur in het Westen bewees, dat het 12e L. K. in contact was met den vijand; aan die zijde was de 5e Brig, dus gedekt. In het Oosten moest de 3e Div. oprukken; weliswaar was nog niets van die troepen bemerkt, maar waarschijnlijk zouden ze binnenkort komen opdagen. De Kol. Nèple zal zijn positie kunnen houden, indien het Bois d'Ospot door de Franschen kan worden bezet. Het terrein in het Oosten, met zijn vele kleine boschperceelen is het meest aangewezen voor den aanval op dat bosch. Nabij den weg Hamipré naar Rossignol liggen enkele kleine heuvels welke, in 's vijands bezit zijnde, storend zouden kunnen werken op den verderen opmarsch. Om al deze redenen is de aanval Oostwaarts om naar het Noorden de beste. Het is evenwel de vraag of het 3e Bat. van het 23e ter beschikking moet worden gesteld van den Reg. Cdt. of wel in reserve moet blijven. In dat laatste geval toch, zou de aanval op het gevaarlijke bosch met een vol Reg. mogelijk zijn geweest. Ten slotte zou een dekking van den rechter vleugel door het bezet ten van het boschje ZuidWest van de Kapel met 1 Cie. en eenige mitrailleurs het aanvallende Reg. hebben ontlast van de dekking dier blootgestelde flank; de Cav. had zich bij dit detachement kunnen aan sluiten. Dit bevel is o. i. minder juist. Het optreden van het eene Bat. wordt als het ware afhankelijk gesteld van het succes door het andere te be halen. Een gezamenlijke opmarsch van beide Bats. c. q. in verband met den groep Triol en gesteund door mitrailleurs zou kans van slagen bieden. De mitrs. in den boschpunt Noord-Oost van Montplainchamp, vuren op den meest Zuidelijken hoek van het Bois d' Ospot; de beide Bats. vallen naast elkaar aan op dien uitstekenden hoekde artillerie bevuurt in het bijzonder dat punt en een gedeelte links (West) daarvan. Met zulk een plan was succes althans mogelijk. Zooals de zaak nu loopt, komt de Kol. Aubé met 2 Cien. tegenover het bosch en wordt ten slotte gevangen genomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 37