Welk belangrijk bericht noopt den Bat. Cdt. zijn aandacht te wijden aan het Oostelijke gevechtsterrein en den verderen op~ marsch te staken Van een der beide Cies. Cdtn. ontvangt hij het volgende korte, maar veelzeggende bericht. „Sterke vijandelijke afdeelingen rukken op naar het Zuiden en zijn reeds op de flank van het Bat. Uw tegenwoordigheid is noodig." Als de Bat. Cdt. ter plaatse aankomt, wordt een scherp gevecht geleverd tusschen zijn twee Cien. waarbij één sectie mitrs., en een vijandelijk Bat., met steun van een Batterij. Hij komt nog juist op tijd om een fraaie charge te zien, uitgevoerd door de linker Cie. op de dicht genaderde Duitsche tirailleurlinie; de Duitschers vluchten tot nabij den spoorweg. Zoo is de toestand voorloopig weder gered, maar reeds doemen in de verte nieuwe afdeelingen op. Het is dan juist 2 uur 30 n. m. Intusschen ziet de Kol. Aubétot dicht bij den vijand genaderd met de rechter Cie.wanhopig uit naar het linker Bat., waarvan hij den opmarsch afhankelijk had gesteld van het succes door het rechter(Ie)verkregen. Het terrein tusschen Montplainchamp en het boschje Noord-Oost daarvan wordt evenwel zóó zeer onder vuur gehouden, dat het lie Bat. (zelfs nadat de Brig. Cdt. nog versterking had gezonden) het dekkende boschperceel niet kan bereiken. De Kolonel blijft dus met 1 Cie. op 300 M. van den vijand verwijderd, onkundig van het verloop van het gevecht. V. OVERZICHT VAN DEN TOESTAND OM 2 U. 30 N. M. (zie schets 2). De schets no. 2 geeft voldoende de wanhopige positie van de Brigade Goullet aan. In het Noorden vastgehouden en in het Zuid-Oosten met omtrekking bedreigd, wordt bovendien de Brig, door de Duitsche troepen in het Bois d'Ospot feitelijk in twee deelen gesplitst, welke elkander weinig steun kunnen verleenen. Het 21e Reg. is in drieën gedeeld en het Ie Bat. vecht in twee geheel zelfstandige groepen; de invloed van den Reg. Cdt. is uitgeschakeld, bovendien is hij onbereikbaar. Des te meer is hier het gedrag van den Bat. Cdt. te prijzenhij heeft er kans toe gezien zijn Bat. tot nu toe geheel in de hand te houden, hij weet zich uit de voorste linie los te maken, als deze reeds den vijand genaderd is tot op 300 M., terwijl hij niet vergeet duide lijke orders achter te latenhij verplaatst zich daarna over een afstand van rond 600 M. zijwaarts, houdt meerdere uren langde dreigende omtrekking tegen met een kleine minderheid en weet het hoofd koel te houden en telkenmale bericht te zenden eerst aan den Reg. Cdt., later aan den Brig. Cdt., zoodat deze zijn maatregelen kan nemen en zijn troepen nog uit de tang kan verlossen. 429

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 39