VI. VOORBEREIDINGEN VOOR DEN TERUGTOCHT. Terwijl de Kol. Aubé, ongeduldig geworden door het uitblijven van het He Bat. dat links den aanval zou komen versterken, een hernieuwd voorwaarts gaan gelast aan de sectie te midden waar van hij zich bevindt (welk oprukken den Kolonel eindelijk met een 10-tal manschappen op 200 M. van den vijand brengt) vecht de Bat. Cdt. van het Ie met zijn heldhaftig troepje tegen een 5-voudige overmacht. De steunende Batterij is versterkt tot een Afdeeling, het Bat. is, bijna een Regt. geworden. Sterke Cav. patrouilles bedreigen vanuit Le Sart flank en rug. In het Noorden is de toestand vrijwel wanhopiglanger stand houden is onmogelijk; men moet terug. De Brig. Cdt. is dank zij de berichten, welke zijn binnenge komen, van den toestand in het Oosten goed op de hoogte trouwens de stoutmoedige Cav. patrs., welke zelfs Nolifaing be dreigen, geven den stand van het gevecht voldoende aan. Op de interventie van de neven-Divisie hoopt de Generaal reeds lang niet meer; de ingekomen meldingen duiden erop, dat zelfs les Bulles, op rond 6 K.M. van Rossignol gelegen, bedreigd wordt. Dit zou een aftocht noodig maken door het Forêt d'Her- beumont op Straimont, waarbij de Brig, zou moeten terugtrekken op de verbindingen van het 12e Legerkorps, wat zeker groote verwarring zou geven. Verdient het dus eenerzijds aanbeveling den terugtocht te aan vaarden, aan den anderen kant mag niet worden vergeten, dat het oorspronkelijke bevel „den vijand aanvallen, waar hij wordt ontmoet", nog niet is ingetrokkendat de Brig. Cdt. niet kan nagaan of het vasthouden van sterke krachten in deze streek niet van hooge waarde is voor het geheel en dat in eiken oorlog zich meerdere gevallen voordoen, waarin diegene, die het langst volhoudt, ook tenslotte de overwinning behaalt. Voorloopig zul len de „marsouins" dus nog stand houden Twee voorvallen echter maken dit besluit onmooglijk om 3 uur 30 n. m. trekt de Reg. Cdt. van het 21e Reg. met zijn troepen terug en omstreeks dienzelfden tijd bereiken den Generaal de berichten van den toestand op den rechter-vleugel, door den Bat. Cdt. I thans rechtstreeks naar den Brig. Cdt. ge zonden, daar de Reg. Cdt. nergens te vinden is. De volgende voorbereidende maatregelen worden nu gelast: De Genietroepen versterken ook den Noord-Oost-rand van het Forêt de Basse-Heveau en één Cie. van de reserve richt Montplain- champ ter verdediging in, front Noord en Oost. Omstreeks 4 uur in den namiddag hebben de Duitschers in linie, teneinde de Brigade Goullet aan te vallen: In het Noorden tegen het 23e Reg.: de 41 e Brig., waarbij 18 stukken (77 m.M.). 430

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 40