Het 168e Reg. versterkt het vijandelijk Bat., meer artillerie komt oprukken en neemt stelling nabij de Kapel. De steun van één Batterij aan Fransche zijde is daardoor vrijwel tot O gereduceerd. Van 3 uur n.m. af zijn alle troepen in voorste lijn, de munitie raakt uitgeput, de verliezen zijn zwaar. Na herhaaldelijk bericht aan den Reg. Cdt. te hebben gezonden, waarop nimmer eenig bevel of bericht terug werd ontvangen (wij weten waarombesluit de Bat. Cdt. rechtstreeks aan den Brig. Cdt. rapport in te dienen. Om 3 uur 30 n.m. vangt hier de algemeene aanval aan; van het Bois d'Ospot tot aan Cousteumont is de vijand thans in be weging; de algemeene richting is op Hosseuse. De geheele 50e Brig, rukt op, in het Zuiden nog gesteund door het 7e Reg. Dragonders. De beide Cien., laatste reserve van den Brig. Cdt., verlengen den Zuid-vleugel; één Batterij wordt gedetacheerd en neemt stelling bij Hosseuse. Het gevecht, dat zich in het Zuiden ontspint, trekt de aandacht van den Bat. Cdt. van het le Bat., die zich persoon lijk op de hoogte stelt van het verloop; ingrijpen kan hij niet, daar hij geen groep meer in reserve heeft. Bovendien roept men zijn steun al spoedig weder in op den linkervleugel, waar in de boschjes nabij de Kapel, de tamboers en hoornblazers aan Duit- sche zijde den stormaanval slaan en blazen. De munitie van de sectie Mitrs. is ook bijna uitgeput. De Bat. Cdt. voelt, dat zijn vermoeide troepen dezen stormaanval niet zullen kunnen weerstaan. Op dat moment komt een gewonde ordonnans, die hem een potlood-briefje overhandigthet eerste en tegelijk laatste be richt van zijn Reg. Cdt., luidende: „Ben met de sectie Demarce op 200 M. van den vijand. Vijandelijke aanval dreigt. Tracht mij te ontzetten door een bajonet-aanval". Een tragi-komische situatie ...een charge van 200 tegen 4000het geheele 168e vijan delijke Reg. bovendien op 300 M. afstand, gereed [om zelf te attakeeren (schets 3) Juist op tijd slaan de eerste granaten van de gedetacheerde Batterij in, er ontstaat een kleine weifeling, de vijandelijke Infanterie gaat liggen, de mitrailleurs zwijgen, de artillerie houdt met vuren op. Nu of nooit.. Dit is het moment om zich los te maken, wellicht is er later geen gelegenheid meer. De Bat. Cdt. geeft direct het bevel tot den terugtocht, maar zelfs nu vergeet hij niet te antwoor den op het verzoek van zijn Reg. Cdt. en hij zegt tegen den ordonnans: „Wij staan op het punt geheel omsingeld te worden; het is noodzakelijk direct terug te trekken", waarna hij den soldaat opdracht geeft met den meesten spoed den Kolonel weer op te zoeken. Groepje na groepje gaat terug op Montplainchamptot het laatste toe houdt de Bat. Cdt. stand met de mitrailleurs; de vijand gaat niet tot den aanval over. En op zijn terugweg verzamelt de Bat. 432

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 42