Cdt. nog de linker Cie., welke tegenover het Bois d'Ospot nog steeds op 300 M. ligt. Daarna waarschuwt hij het linker Bat., dat eveneens geweldige verliezen heeft geleden, voor het gevaar uit het Oosten. En dank zij zijn uitstekende maatregelen, zijn kalmte en zijn juist-optijd ingrijpen, vindt hij in Montplain- champ en in den Oostrand van het bosch het overgroote deel van de resten van 5 Cien., welke aan zijne leiding zijn toever trouwd geweest. Wonder boven wonder ontsnapt hij aan de vijandelijke kogels De Regts. Cdt. echter wordt, zwaar gewond, met de resten van 1 Cie. gevangen genomen. VIII. HET AFBREKEN VAN HET GEVECHT. De Brig. Cdt. heeft 2 Bats. bijna geheel verloren, de verliezen van alle onderdeelen zijn zwaar, de verbanden deels ver brokenmaar. hij heeft zijn vrijheid van beweging behouden en alle maatregelen zijn reeds genomen om een catas trofe te voorkomen. Wat kan men méér verlangen, als een tweetal Regtn. gesteund door slechts 12 stukken, een ganschen dag hebben weerstand geboden aan vier Regtn. (bovendien nog 2 in reserve) en 48 vuurmonden Tegen 5 uur n. m. hebben alle onderdeelen van het Ie Bat. Montplainchamp bereikt en tegen 6 uur schijnen gewonden en verdwaalden allen hun weg naar achter te hebben gevonden. De Brig. Cdt., die zijn Co. P. reeds heeft verplaatst naar den Noord rand van het bosch, roept daarom de Cien, welke Montplainchamp en Grapfontaine verdedigen, terug naar den Noord-rand van het Forêt de Basse-Heveau. De vijand volgt slechts langzaam. De Brig. Cdt. blijft voorloopig nog ter plaatse, vermeenende de rechterflank van het 12e Legerkorps te moeten dekken, maar wanneer hij het bericht ontvangt, dat ook dit Korps terugtrekt, geeft hij bevelen voor den marsch, eerst naar Suxy, later naar les Bulles en verder Zuidelijk. De verliezen zijn zeer zwaar 21e Reg. (in het Oosten) 27 Offn. en 992 O. Offn., en Soldn. 23e Reg. (in het Noorden) 40 Offn., en 2050 O. Offn., en Soldn. De Cav. heeft een verlies van 6 op 25 man sterkte. De Art. en de Genie hebben geen verliezen geleden. IX. BESCHOUWINGEN. Ons ook hier beperkende tot de zaken, welke voor het doel van ons artikel van nut kunnen zijn, zullen wij de inleiding tot, 433 Korps. Korps.

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 43