de verdediging over een middel moet beschikken om den vijandelijken Infanterie-aanval af te slaan. Ter versterking van de verdediging dient de mitrailleur. Het Indische Bataljon kan over 6 mitrailleurs beschikken, door de bij het Regiment ingedeelde Mitrailleur-Compagnie te verdeelen. Het is algemeen bekend, dat de centralisatie per Regiment een gevolg is van een te kort aan zware mitrailleurs; daar zeer vaak het Bataljon het zonder steun van die wapens niet zal kunnen stellen, zal op het gevechtsveld de Mitrailleur-Compagnie meestal reeds spoedig zijn verdeeld (niet noodzakelijk elk Bat. 6, maar bijv. het eene Bat. 8, het andere 4 naar behoefte dat is juist het voordeel van de centralisatie). Een verdere versterking aan zware mitrailleurs is evenwel zeer welkom. Ten bate van den aanval dienen het infanterie-geschut en de mijnenwerper. Het Indische Bataljon kan op dergelijke vuurmondjes nog niet bogen en zal ook tevergeefs een beroep doen op het Regiment. Voor den strijd tegen de vijandelijke mitrailleurs beschikken wij in ons leger alléén over de Artillerie. Zelfs bij concentratie van artillerie-vuur ontsnappen nog altijd verschillende mitrailleurs aan het hun toegedachte lot van ver nietiging dat heeft de oorlog bewezen. Wij zullen dus onze Artillerie althans bij de afdeelingen, welke de beslissende aanvallen verrichten ook het detailwerk moeten opdragen, wat in andere legers ten deel valt aan in fanterie—geschut of aan mijnenwerpers. Daartoe moet de ver binding infanterie artillerie bij ons aan de allerhoogste eischen voldoen; zij is juist in ons leger van het grootste gewicht. Veel eenvoudiger wordt de zaak als in de toekomst het Re giment (het Bataljon dus ook op het gevechtsveld) beschikt over een wapen, dat zich in het bijzonder eigent om de bestrijding van de intact gebleven vijandelijke mitrailleurs op zich te nemen. Dan kan de Artillerie zich wenden tegen meer algemeene en groote doelen, waartoe het wapen zich ook meer eigent door de manoeuvreer-vaardigheid van zijn vuur. Wat wij voor het detailwerk noodig hebben waar het gaat om de bestrijding op korten afstand, daar eerst als de steunende Artillerie haar vuur moet verleggen het vijandelijk mitrailleur-vuur weer zal opleven is een werktuig, waarmede zoo zuiver mogelijk, een zoo groot mogelijk maar handzaam projectiel kan worden geworpen op betrekkelijk geringen afstand (bijv. op 700 M.). Men heeft hierbij de keuze tusschen horizontaal- en verticaal- vuur en wij voor ons zouden krombaan-vuur verkiezen, maar dat is een andere geschiedenis. Zooals de zaken thans staan moet de Artillerie de bestrijding van de mitrailleurs, ook na het algemeene vuur, op zich nemen 436

Indisch Militair Tijdschrift | 1928 | | pagina 46